Elbise stilleri ve modelleri

Sari - Hindu tanrıçaları ve basit Hintli kadınların elbise

Sari - Hindu tanrıçaları ve basit Hintli kadınların elbise

tartışmaya katıl

 
İçerik
 1. Biraz tarih
 2. Hint Kıyafetlerinin Özellikleri
 3. Aishwarya'nın Cennet Stili
 4. Düğün Sari
 5. Dünyanın en pahalı sari
 6. Nasıl giyilir?
 7. Ne giymeli?

Dergi sayfalarında ve web sitelerinde, muhtemelen değerli taşlarla ve işlemeli desenlerle süslenmiş parlak elbiselerle Hint güzellikleri gördünüz. Giysildikleri kumaşa sari denir.

Sari, Hindistan'da yaşayan kadınlar için geleneksel bir elbise. Yüzyıllar önce ortaya çıkan bu kıyafet, dikdörtgen biçiminde uzun bir tuval parçasından yapıldı. Kadınlar kendilerini bir tuvalin içine sararlar, figürün eğrilerini vurgulamak ve olası kusurları gizlemek için örtüyorlar.

Yüzyıllar sonra, sarees hala popüler. Bunlar Hintli kadınların gündelik ve şık kıyafetlerinin yanı sıra diğer ülkelerdeki kadınların orijinal kıyafetleridir. Sariler'in yardımıyla, güzellikleri kadınlıklarını, şıklıklarını ve zarafetlerini gösterebilir.

Ürün, 5-9 metre uzunluğunda ve yaklaşık 1 metre genişliğinde dikişsiz bir kanvastır. Bunun altına bir kadın, bir sari'den biraz daha kısa olan bir eteğe ve bir choli adı verilen bir bluzun üzerine koyar. Bluz genellikle etek ve sari ile aynı renktedir, ancak sari tek tip bir renge sahipse, bluzun bitişi farklı olabilir.

Biraz tarih

Hindistan'daki kadınların gardırobunda sari gelişiyle birçok efsane ile ilişkilidir. Onlardan birine göre, sihirli bir makinede ideal bir kadını hayal eden bir dokumacı tarafından böyle bir giysi yaratıldı. Tuvalde, inanılmaz güzel ve uzun kıyafetler almış bir güzellikte olması gereken tüm nitelikleri birleştirdi.

Başka bir efsane, bir sari oluşumunu, kumarhanede servetini ve kendi ailesini kaybeden King Pandav ile birleştiriyor. Kralın son kaybı eşiydi. Düşmanlar maruz kalmasını sağlamak istedi, kadını utandırmak istedi ama kıyafetlerini çözemedi. Krishna onu bir sari giydirerek pandava konsolunu korudu.

Hint Kıyafetlerinin Özellikleri

Sari kumaşı, renkleri, perdelik kumaşı ve süsü özenle düşündüğünüzde, böyle bir cüppeyi gördüğünüz kız hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Sare'ler çoğunlukla ipek, şifon veya pamuktan yapılır. Malzemenin kalitesi, mal sahibinin servetini gösterir.

Elbisenin rengi çok şey söyleyebilir. Dullar desensiz beyaz sare giyer, doğumdan hemen sonra genç anneler - sarı, gelinler altın nakışı ile süslenmiş yeşil veya kırmızı sariler giyer. Mutsuz olduğu düşünülerek siyah bir bornoz nadiren giyilir.

Hint sarileri üretiminde sadece erkekler vardı. Bir kıyafet uzun süre üretilir (yaklaşık 6 ay). Sari'ye ucuz kıyafet denemez, ancak böyle bir şey çok uzun bir süre hizmet eder ve çoğu zaman torunlara geçer.

İlk bakışta çoğu sare benzer, ancak bu böyle değil. Her kıyafet benzersizdir ve onları asmak için bir düzineden fazla yöntem vardır.

Aishwarya'nın Cennet Stili

Hindistanlı ünlü aktris kırmızı halıda ve lüks sarilerdeki diğer önemli olaylarda art arda ortaya çıktı.

2012'de Bollywood yıldızı, altın nakışlı bir tasarımcı ışık sari'sinde bir yardım resepsiyonunda göründü ve 2013'te Cannes yemeğindeki altın sari muhteşem görünüyordu. Aktris bu şık kıyafeti parlak bir debriyaj ve altın takı ile tamamladı.

Her ne kadar kırmızı renk tören yapmak için çok uygun olmasa da, pistin rengiyle birleştiği için, ancak Aishwarya'da kırmızı tonlardaki Paradise sari muhteşem görünüyor. Oyuncu, art arda bu rengin muhteşem sare'lerini filmin öncül ve sadaka etkinliklerine kattı.

Ek olarak, Aishwarya sık sık hassas şeffaf sarees seçer. 2006 yılında, oyuncu beyaz nakış ile süslenmiş yeşil bir sari kullanarak muhteşem bir görüntü yarattı. Ona bir güzellik bir debriyaj kabuğu ve uzun küpeler aldı. 2011 yılında, Aishwarya’nın kıyafeti soluk pembeydi ve süslemesi boncuk ve gümüş ipliğinden oluşuyordu.

Düğün Sari

Kızın evlendiği sari çok güzel ve zarif. Ürünler boncuk, gümüş veya altın nakış, yapay elmas ve diğer çekici dekor ile dekore edilmiştir.

Kumaş, desen ve perdelik seçimi gelinin ikamet bölgesini, ailesinin refahını ve diğer nüansları etkiler. Örneğin, Hindistan'ın kuzey bölgelerinde, gelinler kırmızı bir sari, doğuda - sarı bir elbisede, Maharashtra'da - yeşil bir sari ve Assam'da - bir kar beyazında.

Dünyanın en pahalı sari

2008'deki Guinness Rekorlar Kitabı'nda, en lüks ve pahalı sari'yi kaydettiler. Ürünün 100 bin dolar (yaklaşık 4 milyon rupi) olduğu tahmin ediliyor. Böyle bir sari imalatına 30 dokumacı katılmıştır. Kıyafet üzerinde yaklaşık 7 ay çalıştılar, gerçekten inanılmaz bir kıyafet yarattılar.

Sariler gümüş, platin ve altın ile işlendi ve daha sonra elmas, safir, yakut, topaz, mercan, zümrüt ve diğer değerli taşlarla süslendi.

Ürünün değeri sadece böyle bir dekorasyonda değil, aynı zamanda sari üzerindeki çizimlerdedir. Tuval, Hindistan'dan ünlü bir sanatçının 11 resmiyle süslenmiştir. Bu en pahalı sari ağırlığı yaklaşık 8 kilogramdı.

Nasıl giyilir?

 1. Etek ve bluz giyen sari, kanvasın sağ tarafındaki eteği doldurmaya başlar.
 2. Ürünü sağ taraftan sola doğru sarın ve bir daire çizin. Bu durumda, sari'nin alt kısmı yere değmelidir.
 3. Ardından, sari kıvrımlarını toplamaya başlayın. Ürünün uzunluğuna bağlı olarak, 5-7 kat veya daha fazla alırsınız.
 4. Toplanan kıvrımlar, etek tarafından bir araya getirilir, böylece sola bakarlar.
 5. Ağın kalan serbest kısmını tekrar bel çevresine sarın ve ürünün ucunu omzun üzerinden çevirin. Güzel iğnelerle omuza bağlayabilirsiniz.

Ne giymeli?

 • Bale ayakkabıları veya düz tabanlı sandaletler sariler için uygun ayakkabılardır.
 • Sari'nin şık versiyonuna göre küçük bir debriyaj torbası alabilirsiniz.
 • Bir sari, bilezik, yüzük, kolye, büyük küpeler ve diğer takılar gibi çeşitli takıları mükemmel bir şekilde birleştirir.
Yorumlar
 1. Anya
  22.02.2016

  Ne kadar güzel! Bu Hint kıyafetleri ile çağıran. Hindistan'a gitmek istiyorum.

Yorum yaz
Referans amaçlı sağlanan bilgiler. Kendi kendine ilaç verme. Sağlık için her zaman bir uzmana danışın.

moda

güzellik

ilişkiler