kıskançlık

Kıskançlık: Nedir, nedenleri, belirtileri ve teslim yolları

Kıskançlık: Nedir, nedenleri, belirtileri ve teslim yolları

tartışmaya katıl

 
İçerik
 1. Bu nedir?
 2. Ne olur
 3. İyi ya da kötü?
 4. Kıskançlığın psikolojik nedenleri
 5. Belirtileri
 6. Neye yol açar?
 7. Kıskançlık ve mülkiyet arasındaki fark nedir?
 8. Ondan nasıl kurtulurum?

Kıskanç bir erkeğin mutlaka sevdiği ifadesi her zaman doğru değildir, çünkü kıskançlık farklıdır, farklı duygular ve hislerden kaynaklanır, farklı sebepleri vardır. Kıskançlık mekanizmalarını anlamak, türlerini ve sonuçlarını bilmek, yalnızca patolojik kıskanç kişiyi doğru bir şekilde belirleyemez, aynı zamanda bu nahoş duygu ile nasıl başa çıkılacağına ilişkin soruların cevaplarını sağlar.

Bu nedir?

Kıskançlık, insan ruhunun, bilim adamlarının hala tartıştığı yerler hakkındaki olağanüstü kalitesidir. Psikolojide, bu duygunun oldukça az bir tanımı vardır, ancak bunlardan hiçbiri kıskanç bir kişinin yaşadığı şeyin özünü tam olarak ifade etmez. Kıskançlığın tek bir şeyin sahipliğini koruma ihtiyacını ifade eden parlak bir duygu olduğuna inanılmaktadır. Kadın romanlarının ve seri yönetmenlerin yazarları bu duyguyu alışkanlıkla romantikleştirir, ancak aslında yüce bir şey yoktur - bu, Aslında, belirli koşulların etkisi altında ağırlaştırılmış bir mülkiyet duygusu.

Kıskançlık insana çok şey verdi. Bu duygu sayesinde insanlar aile ve tek eşli evlilik kurumunu oluşturdular. İnsanlığın şafağında, bu duygu kabileyi kanı komşu bir kabile ile karıştırmaktan korudu - erkekler bilinçli olarak, psikoloji ve psikiyatri alanından hiçbir şekilde haberi olmayan, kadınları yabancıların işgalinden korudu. Doğa, kabilenin kendine özgü özelliklerini, DNA'sını korumak için böyle bir zihinsel mekanizma yarattı.

Buna dayanarak, onu oluşturan duyguların yelpazesinde kıskançlık, insanların aldatıldığına çok benzer. Bir kadın, kendisi ve yavruları için "kaynak kaynağını" kaybetme tehdidini hisseden bir adamı kıskanıyor.

Hayvan dünyasında, erkeklerin üreme içinde yer aldığı türlerde, kadınlar da oldukça agresif kıskançlığa eğilimlidir. Erkeklerin çocuklarının yetiştirilmesinde yer almaması durumunda, dişiler-hayvanlar kıskançlık yaşamaz.

Erkek kıskançlığı genellikle benzerdir ve her zaman kendini ihlal etme ve aşağılık hissi ile birlikte gider. İnsan doğasına hükmetmek, boyun eğdirmek, fethetmek için belirli bir susuzluk verilir. Bu nedenle, kaybedebileceğini, kontrolünü ve gücünü kaybedebileceğini hissettiğinde tam olarak kıskanç olmaya başlar.

Sonunda kıskançlık romantizminin efsanesini ortadan kaldıralım ve onu bileşen duygularına ayıralım. Kıskançlığımızın içeriği:

 • korku (önemli bir şeyi kaybetmek, yalnız kalmak, kaybetmek);
 • öfke, öfke (kendinize, bir ortağa, olası bir rakibe veya rakibe);
 • suç (kendine, bir ortağa);
 • kendine acıma;
 • alarmı.

Gördüğünüz gibi, bu listede romantik ve hoş bir şey yok. Sevgi, şefkat, hassasiyet, cinsel çekim yoktur. Kıskançlık sevgi dolu bir insanda her zaman gerçekleşmez ve sevgi dolu bir insan her zaman bu duyguyu yaşamaz. Bu nedenle kıskançlık eskilere değil, yıkıcı duygulara bağlanabilir. Bu konuda yapıcı bir şey yok.

Belirli bir miktarda ve biçimde herkesin kıskançlığı vardır. Küçük çocuklar bile, anne ile olan alışkanlık ilişkileri risk altındayken (örneğin, ikinci bir bebeğin doğumunda) bu duyguya benzer bir şey gösterir.Bu psikolojik reaksiyon doğuştan gelenler için geçerli değildir ancak genetik olarak belirlendiği kabul edilir ve insan ırkının tüm üyelerinin özelliğidir.

Yeterli, normal, ılımlı ise, kıskançlığa, eşine veya sağlığına zarar vermez. Yıkıcı kıskançlık biçimleri yalnızca bir insanın başkalarıyla ve dünyayla olan ilişkilerini mahvedemez, aynı zamanda ciddi zihinsel ve diğer hastalıklara da neden olabilir. Kıskançlık temelinde hastalık gelişme mekanizmaları psikosomatik olarak kabul edilir.

Hastalıklar psikolojisi alanındaki uzmanlar, kıskançlığın sıklıkla kanser, kalp ve kan damarları, böbrek hastalıkları ve çok çeşitli üreme sağlığı bozukluklarının nedeni olduğuna inanmaktadır: iltihaplı hastalıklardan idiyopatik psikojenik kısırlığa.

Aşırı ve patolojik kıskançlık, aile çatışmalarının, boşanmaların ve kadın suikast ve katliamların sebepleri arasında önde gelen yerlerden birini işgal eder.

Ne olur

Kıskançlık kıskançlık - anlaşmazlık. Psikologlar bu hissin birkaç türünü birbirinden ayırır, her türün kendine has karakteri, tehlike derecesi ve patojenitesi vardır.

Düşük özgüvene sahip

Bu en yaygın olanıdır. Her ikinci kişi bu veya bu kendine özgü düşük güven derecesine sahip. Güvensizlik de hemen hemen herkesin karakteristik özelliğidir. Belli çabaların bedeli karşılığında bir kişi kendine saygı duyuyor, ama çok kırılgan ve savunmasız. Adam hayatı boyunca korumaya çalışıyor. Doğal olarak, benlik saygısının tamamen çökebileceği potansiyel olarak tehlikeli bir durum söz konusu olduğunda, kıskançlıkla tepki verir.

Onun için, bir ortak için duygularının olması ya da olmaması bile önemlidir - ne pahasına olursa olsun, başkalarının gözünde saçma görünecek bir duruma izin vermemek önemlidir. Bu kıskançlık, çoğu zaman sevgisiz gerçekleşir, ancak kıskanç insanın kendisi, “kıskançlık sevgi dolu demektir” ifadesine içtenlikle inanır.

Böyle bir kıskançlık, zor bir çocukluk döneminden kurtulan insanlara özgüdür; cezalandırmaya, küçük düşürmeye dayananlar, akranlarıyla normal bir yapıcı ilişki kuramazlar. Böyle bir geçmişi olan yetişkinler genellikle çok savunmasız, hassas, duyarlıdır.

Bu kıskançlık sözlü saldırılar, hakaretler, suçlamalar ve suçlamalarla kendini gösterir. Bu türden çok kıskanç insanlar diğer yarısını kolayca değiştirebilirler, ancak kendi eylemleriyle ilgili yanlış bir şey göremezler, çünkü “taraftaki” zafer, yalnızca kişisel kırılganlıklarını güçlendirmeye yardımcı olur ve yüksek derecede özgüvenlerini arttırmaz.

Özel duygu

Bu aynı zamanda oldukça yaygın bir ilişki senaryosudur. Kıskanç bir adamın duygusal spektrumunda, mülk kaybı korkusu hüküm sürmektedir. Onun için eş, bir kedi ya da köpek gibi bir mülktür. Anneler çoğu zaman çok kıskançtır: oğluna karşı tutum özel ise, o zaman anne kıskançlığı kayınvalideye ve bazen de artık onun mülkü olamayacak olan yükseltilmiş çocuğun arkadaşlarına yönlendirilir. Başkalarına ait olmak istiyor.

Bir insan bir başkasını mülk olarak algılarsa, onlara değer verir, çünkü refleks seviyesinde, sahip olunan hoş duyguların üretilmesi için mekanizmalar geliştirilmiştir. Ama onu kaldırabilen, onu ele geçiren herkes otomatik olarak kıskanç adamdan güçlü bir öfke ve hatta saldırganlığa neden olur. Çoğu zaman, bu kıskançlık, nesneleri kıskanç ve mülklerini almaya cesaret edenler olan en güçlü hakaret olarak deneyimlenir.

Aşk böyle kıskançlıkta mevcuttur, ama maddi rasyoneldir. Çok sık olarak, bu kadar kıskanç bir adam intikam almaya, çirkin ve hatta alçakça davranışlara neden olabilir, ayrıca suçluyu ve “takdim ve sahiplenme nesnesini” fiziksel olarak cezalandırma eğiliminde olabilir. Bu tür kıskançlığı olan erkekler oldukça acımasız olabilir.

Terkedilmiş bebek durumu

Bu çok hassas bir kıskançlık türüdür. Genellikle psikanalistlere göre, çocukluktaki dikkat eksikliği ile yakından ilgilidir.Aşkın tamamı ya da çoğu bir erkek kardeş, kız kardeş, üvey baba ya da üvey anneye verilirse, çocuk sevilen birini kaybetme korkusuyla büyüyebilir. Kıskançlığının altında yatan korku. Ancak bu kıskançlık, bir kişiyle olan ilişkisinin olmayışından, sadece kendi kişisel bir şeye olduğu gibi, önceki türden (iyelikten) ayrılır. Bir insan sevilen birini kaybetmekten korkar.

Bölümler tarafından gösterilmektedir ve kıskanç adam sevgi ve dikkat kısmını paylaştığında, bir süre sakinleşir, kendine zekâ ile işkence etmeyi bırakır. Diğerlerinden daha iyi olan bu kıskanç insanlar, gerçekten meydana gelirlerse, zina olaylarını affedebilirler. Eşlerinin hayatında başkasının varlığıyla görüşmeye hazırlar, ancak onları terk etmemeleri halinde onlarla kalacaklardı. Endişeli ve kararsızlar, saldırı ile sökme düzenlemelerine asla karar vermiyorlar, ancak bazen zayıf ve sessiz suçlamalarla kıskançlıklarını hatırlatıyorlar.

ahlakçılık

Böyle bir kıskançlık içinde bir aşk damlası olmaz. Kıskanç bir adam, eşiyle ilgili gerçekte ne hissettiğini bilmediği için kıskanç değildir. Açıkçası, bir şey bir eşin kendisine bir şeyle uyuşmaması ve onu etkilemesi, onu etkilemesi için büyük bir ihtiyaç olmasıdır. Ancak bunu doğrudan yapmak imkansızdır ve bu nedenle bir kişi, kendi kafası karışmış ve çözülmemiş duygu ve sorunlarının izdüşümü olan kıskanç bir duruma düşmektedir.

Şaşırtıcı bir şekilde, kıskanç ahlaki olarak kesinlikle kıskançlığından kurtulmak istemiyor. Egoizmini "şımartıyor", ona ihtiyacı var, karakterinin bir parçası.

sadizm

Bu, alkol veya uyuşturucular için önlenemez özlemin yanı sıra, belirli zihinsel bozukluklara sıklıkla eşlik eden patolojik bir kıskançlıktır. Çok fazla paranoyak var. Bu bir hastalıktır, aşk değil. Kıskanç erkeğin amacı sadece bir tanesidir - başka birini tamamen bastırmak, boyun eğdirmek.

Çok sık olarak, bu kıskançlık mantıksızdır, kıskanç adamın masumiyetine dair kanıtları kıskançlıkla hesaba katılmaz, kıskançtır, çünkü eşinin küçük düşürülmesi ona sadist bir zevk verir. Yavaş yavaş gelişir. İlk başta, bu davranış toplum tarafından bile onaylanır. Kıskanç erkekte, yalnızca kendini doğruluğu duygusu uyandırır. Kıskançlık-paranoya'nın nasıl bitebileceğini söylemek zor. Kendi kendine geçmez, azalmaz.

Bu ilişki biçimi, yukarıda açıklanan “kesinlikle terkedilmiş çocuk” la aynı şekilde uyuyor olabilir; hatta kesinlikle itaatkâr olarak kendi kişisine yakın kalacaktır.

sanrısal

Bu tipik bir patolojik kıskançlıktır - çoğu zaman cinayet ve intiharın nedeni olan en tehlikeli koşulların çeşitliliği. Kör, manik kıskançlık, yukarıda listelenen türlerden herhangi birinde gelişebilir, ancak yalnızca bunun için belli bir zihinsel ön koşul varsa. Kıskanç insan tarafından kanıt ve sağduyuya gerek yoktur, aldatma ve ihanet olduğu gerçeğine ikna olur. Hiçbir argüman duymak ve dinlemek istemiyor.

İlk başta, kıskanç adam şüphelerinden hoşlanır. Ona mazoşist bir zevk veriyorlar. Bir ihanet gerçeğinin olup olmadığının bir önemi yoktur - her durumda kıskanç insan kendisinden memnun kalır (ihanet olmazsa, rahatlamaya başlar ve uyanıklığı ve keskin zihni için kendisini övür). Ardından şüphe azalıyor, lütfen kesiliyorlar, deneyimlerin "dozajını" artırmak gerekiyor - icat edilmiş, gerçekçi olmayan nedenler ortaya çıkıyor.

Sonra kişi herhangi bir argüman duymayı kesiyor ve eşine kendisine karşı bir şey tartıştığından şüphelenmeye başlıyor, örneğin onu zehirlemek istiyor.

Patolojik kıskançlık tezahürleri bakımından çok zengindir: gözetim ve casusluktan şiddetli sahnelere “sıfırdan”, şantajdan bir ortağın özgürlüğünün kısıtlanmasına (onu bir apartman dairesinde kapatma, birisiyle iletişim kurma yasağı), saldırı, şiddet, cinsel şiddet ve zulüm.Patolojik kıskanç insanlar nitelikli psikiyatrik tedaviye ihtiyaç duyarlar ve reddederlerse kendi ruhlarını, sağlıklarını ve yaşamlarını korumak için onlardan uzakta tutulmaları gerekir.

İyi ya da kötü?

Kıskanç bir adam en iyi özellik değildir. Birisinin bilinçli olarak büyük bir kıskanç erkek olduğunu bilerek bir partnerle bir ilişki başlatması muhtemel değildir. Ancak bir ilişkinin ilk aşamasında, genellikle zaman zaman her şeyin doğasında olan, kıskançlığı, patolojik ve inanılmaz bir duygudan kıskançlık arasındaki farkı ayırt etmek çok zordur. Zealous tutum oldukça yıkıcı. Kıskanç olanı ve kendisini kurban konumunda bulanı olumsuz etkiler. Aynı zamanda, ne tür bir his olduğu da çok fazla fark yaratmıyor - sonuçları olumsuz olabilir.

Kıskançlık bile güçlü ilişkileri bozabilir. Kıskanç birinin bir şey elde etmek istediği bir manipülasyon olabilir ve nahoş sahneler kırılmaz bir insanı bile karıştırabilir. Sürecin her iki katılımcısında da meydana gelen olumsuz duyguların birikimi, giderek psikosomatik hastalıkların gelişmesine yol açabilir. Stres altında yaşamak oldukça zor. Büyük sınırlamalarla yaşamak demektir. Güven, birbirlerine saygı ve normal ilişkiler için önemli olan ilk duygusal hak eşitliği kaybolur.

Bazıları kıskançlığın iyilik için kullanılmasını, yani bazen solmaya başlayan duyguları canlandırmak, bir eşin gözünde bir ilgi kıvılcımını ateşlemek için manipüle etmeyi önerir. Bazen bu hissin gerçekten böyle bir etkisi olabilir - uzlaşmadan sonra, hisler alevlenir ve bir çiftteki ilişkiler “canlanır”. Ancak bu etki geçicidir. Her zaman, çift daha fazla duygusal sarsıntıya ihtiyaç duyacak, biraz kıskançlık küçük olacak ve bu her ikisi için de tehlikeli olan patolojik bir durumun gelişiminin başlangıcı olacaktır.

Kıskançlığın gerçek aşkı tanımaya yardımcı olabileceği iddiaları, genellikle bu kavramların neredeyse birbirine bağlı olmadığını bildiğimiz için genellikle saçma geliyor. Bu psikolojik süreçte göz önüne alınabilecek tek avantaj, bazı kıskanç kişilerin enerjiyi kendilerine açma eğilimidir.

Kıskanç olduklarından, eşlerinin gözünde kendi değerlerini artırmaya başlarlar: çiçek alırlar, kilo verirler, içmeyi bırakırlar ve dikkat belirtileri göstermeye başlarlar. Ancak bu, ne yazık ki, nadiren olur.

Kıskançlığın psikolojik nedenleri

Kıskançlığın çeşitli nedenleri olabilir. Bazen insan tarafından bile gerçekleştirilmezler, yani, yalnızca bilinçaltı bir seviyede var olurlar. Kıskançlığın nereden geldiğini görelim.

 • Kişilik bozuklukları (özellikle - narsisistik ve endişe verici). İlk durumda, kişi, onun güzel olduğuna ikna olmuş, hiçbir eşitliği bulunmamış, yetkisinin acı çekebileceği durumlara izin vermiyor. İkincisi, tam tersi doğrudur - belirsizlik, başarısızlık korkusu, geleceğe dair.
 • Düşük benlik saygısı. Çocukluktan itibaren olabilir veya belirli olumsuz olayların, başarısızlıkların ve başarısızlıkların etkisi altında görünebilir, bunun ardından bir kişi kendi kişiliğine ilişkin acı verici bir algı, yeteneklerine ve erdemlerine güven duymama, insanlara güvensizlik geliştirir.
 • Nevrotik bozukluklar (kafa travmaları, merkezi sinir sisteminin diğer bazı bozuklukları).
 • Fiziksel bozulma ve azalmış cinsel fonksiyon (kıskançlık düşük özgüven).
 • Savunma suçu (kıskançlık, eşinin dikkatini kendi aldatıcılıklarından uzaklaştırmak, dikkatini çatışmaya çevirmek, onu haklı çıkarmak için yaptığı bir manipülasyondur).
 • Büyük yaş farkı. Patolojik his, ne zaman ortaklar arasında bir yanlış anlaşılma olursa ortaya çıkar.
 • İhanetin tecrübeli tecrübesi ihanet. İyileşme süresi ne kadar travmatik ve zorsa, şoktan sonra, bir kişinin olumsuz deneyimlerini takip eden herhangi bir ilişkiye aktarması ve yeni ortağa karşı temkinli olması daha muhtemeldir.
 • Zor çocukluk (ebeveynlerden sevgi eksikliği).

Kıskançlığın gelişimi kişisel egoizme, yüksek özgüvene, alkollü içkilere bağımlılık ve uyuşturucu maddelere katkıda bulunur. Bir kişi içki içmeyi veya uyuşturucu almayı bıraksa bile tedavi edilse de gelecekte gerçeklik algısını bozma riski artmıştır. Eski alkolikler arasında çok sayıda kıskanç insan vardır.

Belirtileri

Ne yazık ki, bir kerede patolojik kıskanç tanımak oldukça zordur. Bu çok çekici, zeki, iyi okunan, eğitimli bir kişi ya da tutkuyla aşık olan çekingen ve utangaç olabilir. Yetersiz reaksiyonların başlamasından önceki davranış seçenekleri - yüzlerce ve binlerce. Ancak, dolaylı olarak da olsa, kıskançlığa karşı artan bir eğilim tahmin etmeye çalışmanın mümkün olduğu bir özellik var. Bu canlı bir hayal gücü, cinsel fanteziler ve aynı düşünceye sık sık geri dönme eğilimi, saplantıdır. Sadece böyle bir küme, insan ruhundaki ihanet durumlarının simülasyonunu, bunun nedeninin ne kadar iyi olduğuna bakılmaksızın (ve bunun olup olmadığına bakılmaksızın) sık sık başlar.

Kıskanç bir ortağı tanımak çok kolaydır:

 • O temelsiz suçluyor. Samimi olanlardan bile uzak olan herhangi bir dikkat işareti, çevredeki cinsiyetten gelen bir kişi tarafından, ikinci yarı tarafından seks yapma ihtimalinin bir ipucu olarak algılandığı bir meslektaşı: bir meslektaşım eve sürdü, eski bir tanıdık denilen, verandasında, bir komşuyla konuşarak - hepsi oldu suçlama nedeni. Bir ortak işte kaldıysa veya onu aramaya başladıktan sonra telefonu açmadıysa, bu durumları çözmek için bir nedendir.
 • Kontrol etmeye çalışır. Bu özelliğin belirtileri farklı olabilir: kimin aradığı ve neden olduğu, neden bu kadar geç olduğu, eşin nereye gittiği ve telefonun kontrolü, sosyal ağlarda yazışmalar, iş ve iş bağlantıları, arkadaşlar ve tanıdıklar. Kıskanç erkeğin yalnızca kontrol etmeye çalışmakla kalmayıp aynı zamanda kendi kurallarını belirlemek, manipüle etmek - işyerinin dışındaki eski tanıdıklar veya meslektaşlarla iletişim kurmayı yasaklamak için sadece bir yere gitmeyi ya da bir yere gitmeyi yasaklamak için anı kaçırmamak önemlidir.
 • Skandallar ve sahneler. Burada birçok semptom olabilir. Bazı üçlü titiz kazılar, diğerleri - yüksek bir sinir krizi ve diğerleri genellikle komşular, akrabalar veya tanıdıkların önünde kamu kıskançlığı sahnesini tercih eder. Sessiz kalan ve kendilerine çekilen, uzun ve meydan okurcasına rahatsız olan, iletişimi ve cinsel ilişkiyi sınırlayanlar var.

Kıskanç bir ilişkide, asıl amacının suçlu hissetmeni sağlamak olduğunu bilmek önemlidir. İtiraf edecek bir şeyiniz olmasa bile, zina yoktu, kıskanç görüşüne göre, şüphe ve acı çekmek için bir neden verdiğinize içtenlikle pişman olmalısınız. Onunla birlikte oynama. Sakince ve ciddiyetle endişelenmek için bir neden olmadığını, kendinizi suçlayacak hiçbir şeyin olmadığını açıklayın. Bu yeterli değilse, aşağılanma, çatışma yapma.

Kıskanç erkeğin zaten normun sınırlarını aştığı mümkündür ve şimdi sizin aşağılanmanıza değil, nitelikli psikiyatrik tedaviye ihtiyacı var.

Neye yol açar?

Kıskançlık, karşılıklı rıza ile eşlerin daha fazla heyecan kazanmak için izin verdiği kolay bir rol yapma oyunu değilse, bundan faydalanmanın bir anlamı yoktur. Kıskançlık her zaman insanların ilişkilerini ve kişiliklerini mahveder. Bu olumsuz duyguları yaşayanlar, kendilerini taciz ediyor, uykularını bozuyor, gerçeği yeterince değerlendiremiyor.

Sürveyans, casusluk, şüphe, bir insanın neden ve hangi nedenden dolayı bu ilişkilerin en baştan başladığını ve düşündüğünü unutması için çok zaman ve emek harcar.

Kıskanç bir acı ile ikinci çatı için aynı çatı altında yaşamak. Bu nedenle, suç ortaklarından bıkmak boşanma davası açtı. Acı çeken yetişkinler, aile içinde ise, çocuklar için olumlu bir örnek olamaz. Sahneler ve skandallar çocuğun ruhunu travmatize eder ve çocuğun ebeveynlerden birinin davranış biçimini temel alması olasılığı da yüksektir. Kıskanç erkek bir örnek olursa, o zaman kendi ailesinde böyle bir çocuk şüphe ve hakaret uygular ve mağdur bir örnek olursa, yetişkin çocuk herhangi bir ilişkiden kaçınabilir ve kurban olmak istemeyen bir aile kurabilir.

Fizyolojik düzeyde (eğer psikolojik açıdan söylenenler ikna etmezse), şunu not ediyoruz:

 • şiddetli kıskançlık anında, kişi kandaki vasopressin hormonunun seviyesini artıran duyguları yaşar (görevi, egzersiz sırasında kaslara giden kan akışını arttırmak ve arttırmaktır);
 • kıskanç adam daha fazla adrenalin ve endorfin üretir;
 • bu hormonların fazlalığı inme, kalp krizi olasılığını artırır;
 • uzun bir kıskançlık durumunda, endişe artar;
 • stres hormonu üretimi sabit hale gelir;
 • ağırlık artar;
 • Cinsel işlev bozuklukları, kısırlık vardır (stres hormonları kadın ve erkek cinsiyet hormonlarının üretimini kısmen baskılar).

Kıskançlık ve mülkiyet arasındaki fark nedir?

Mülkünüz (sizinkini düşündüğünüz) başkası tarafından ele geçirilme riski taşıdığında, durumu analiz etmek için zaman yoktur. Bu sahiplenme veya kıskançlık duygusunun kimsenin anlayamayacağını anlamak için farklılıkları araştırın. Doğa, eylem için sadece iki seçenek sunar: Son nefesi için savaşmak veya mücadele etmek. Bu nedenle, en kıskanç bile değil, kıskançlığın nesnesi haline gelen farklılıkların bilinmesi arzu edilir.

Kıskanç bir erkekte söylenen mülkiyet duygusu genellikle sevgi kavramını dışlamaz, ancak bu özel sevgi: eş, size seçim özgürlüğü vermeyi düşünmez bile. Eşiniz sizin için her şeye karar verirse ve yalnızca sizi gerçeğin önüne koyarsa, bu büyük olasılıkla sahiplenme hissidir. Kendini kaybetme korkusuyla yönetilen, sevgiyi kaybetmeyen bir ortak, mülkiyet konusu rahatsız edici hale geldiğinde (sinirlenmemesi, söylemesi veya söylemesi gerekmeyen bir şeyi söyler) artan sinirlilik ile ayırt edilir.

Sevgi dolu bir kişi asla bir ortaktan mahrum olmaz:

 • seçme hakkı;
 • oy hakları;
 • Benlik saygısı ve saygınlık.

Geriye kalan her şey, sahip olma hakkı için acımasız bir mücadeledir.

Ondan nasıl kurtulurum?

Kıskançsanız ve kıskançlıktan kurtulmanın tam zamanı geldiğine karar vermişseniz, başarıya yarı yoldasınız demektir. Bu gerçeği kabul etmek en zordur. Ya da kıskanç deneyimlerin sorumluluğunu almak - onları kendiniz yarattınız.

Kendine, davranışlarına ve sözlerine, suçlamalarına ve dışardan suçlamalarına dikkatle bak. Kendini bir eşin yerine koy.

Genellikle, olumsuz düşünceleri ve imajları pozitif olanlarla değiştirmenin yöntemi oldukça yardımcı olur: örneğin, bir partner hakkında sürünen her zaman sinsi ve alçakça düşünceler, birlikte yaşamınızdan güzel bir olayı, daha önce mutlu, bir gün yaşadığınızı hatırlayın. Bu, korku ve kızgınlığı bastırmaya, onları şükran, sevinç ve partnere tanıma yerine koymaya yardımcı olacaktır.

Eğer kıskançlık patolojik belirtiler kazanmışsa ve kıskanç insan bununla bir şey yapmak istemezse ve yapamazsa, ikinci yarı sadece iki seçeneğe sahiptir: ya dayanmak ve hayatını her gün ve saatte riske atmak ya da bırakmak. Bir kişiyle kalmak sadece tek bir koşulda devam edebilir: Bir psikiyatrı ziyaret etmeyi kabul eder, tedavi böyle bir kıskançlık, uzmanlar tarafından heves ya da karakter özelliği olarak değil, “paranoyak bir sanrısal kişilik bozukluğu” olarak nitelendirilir.Birçok profesyonel yöntem vardır: ilaçlardan hipnoterapiye, durumu hafifletebilir ve sanrısal kıskançlığın olumsuz tezahürlerini azaltabilir. Bunu tedavi edemez - devlet ilerledi.

Kıskançlığı kendi başına yenebilmek için, akıl hastalığı olana kadar psikologların tavsiyelerine uymalısınız.

 • Sevginizin çıkarlarına katkıda bulunmayan herhangi bir eylemi durdurun (sürveyansı iptal edin, mesajları okumayı bırakma ve sosyal ağlara ortak olma çabasına değer).
 • Korkularla çalışın. Yalnız kalma korkusu varsa, özgüvenini arttır, yeni arkadaşlar edin, bir köpek bul, ilginç bir hobi bul. Herhangi bir yardımın kaynağı olarak belirli bir insan olmadan bırakılma korkusu varsa, bu faydaların nasıl elde edileceğini öğrenin (işe gidin, becerileri yükseltin, iddialı hedefler belirleyin).
 • Kendini başkalarıyla karşılaştırmayı bırak. Karşılaştırmalar sadece aşağılık hissini güçlendirir. Sen eşsiz bir insansın. Ve ortak seni seçti.
 • İlişkileri geliştirmek için aktif adımlar atın (çatışmalardan kaçının, birlikte bir hafta sonu geçirin, samimi bir yaşamı normalleştirin, ortak bir hobiye sahip olmak faydalıdır).
 • Eşine karşı dürüst ol. Sakince ve iyice konuş, birbirimize güven ve saygı duy. Aptalca şeyler yapmak için acele etmeyin, eşinize bir şans verin.
 • Affetmeyi öğren. Hem kendiniz hem de eşiniz. Olumsuz duygular ile başa çıkmak için çok yardımcı olur. Şüpheleriniz er ya da geç teyit edilmiş olsa bile, affetme yeteneği çok faydalı olacak ve hayal kırıklığı ile baş etmeye yardımcı olacaktır.

Kıskançlığın üstesinden nasıl gelinir, aşağıdaki videoya bakınız.

Yorum yaz
Referans amaçlı sağlanan bilgiler. Kendi kendine ilaç verme. Sağlık için her zaman bir uzmana danışın.

moda

güzellik

ilişkiler