boşanma

Boşanmanın en yaygın sebepleri

Boşanmanın en yaygın sebepleri

tartışmaya katıl

 
İçerik
 1. Hangi aileler risk altındadır?
 2. Rusya'da İstatistikler
 3. Ana nedenler
 4. etkileri
 5. Psikologların boşanma konusundaki görüşleri

Modern dünyada, evlilik hakkındaki görüşler daha da özgürleşti. Kararlaştırılan birlik, tarafların anlaşmasıyla veya eşlerden birinin inisiyatifiyle feshedilebilir. Bazı durumlarda, benzer bir sonuç yeni ve daha mutlu bir yaşam sağlar. Bazen bir mola acı ve derin depresyon getirir. Evliliğe girenleri boşanma nedenleri nelerdir?

Hangi aileler risk altındadır?

Yeni kurulan çift için çok zor bir test, evliliğin ilk 3 yılı. Evlilik öncesi ilişkiler döneminde birlikte yaşama fırsatı olmayanlarla hayatı paylaşmaya alışmak özellikle zordur. İstatistiksel çalışmalar, aile yaşamının ilk yıllarında, çiftlerin yaklaşık% 40'ının farklılaştığını göstermiştir.

Daha sık, boşanma kararı genç bir çift tarafından verilir. 30 yaşın altındaki insanlar henüz tam olarak bir amaç oluşturmadılar, dürtüsellik eğilimi var. Çiftler bir aile kurmaya ve daha sonra kısa sürede boşanmaya karar verebilir, bu da duygulara boyun eğebilir.

Ancak, 30 yıl sonra bir evliliğe girenler her zaman elinde tutamazlar. Bu yaşta insanlar, yeni sosyal rollere girmeleri ve hayatlarının paylaşıldığı birinin bireyliğini kabul etmeleri daha zor olduğu için insanlar çoğunlukla boşanır. Olgun biri tarafından oluşturulmuş olması, karakterini olumsuz yönde değiştirmesi, bir eşi rahatsız edebilecek alışkanlıklarını değiştirmek her zaman mümkün değildir.

Bir çocuğun çoğu durumda ortaya çıkması bir çiftin ilişkisini tahrip eder. Bu, ortakların yaşam ve yaşam tarzında önemli değişikliklere hazır olmadığında olur.

Rusya'da İstatistikler

Ülkemiz gelince, boşanma ana nedenleri, araştırmaya göre, şu anda birlikte yaşamak, alkolizm, zina için hazırlıksız.

 • Sosyal olgunluk, karakter uyumsuzluğu, aşırı erken evlilik. Kısacası, aile hayatı için hazırlıksızlık. Bu, Rusya'daki evlilik krizlerinin% 40'ından fazlasının nedeni. Bu sorun düzensiz yaşamda, karşılıklı hakaretlerde, küçük düşürmede, çatışmalarda ifade edilir. Bütün bunlar oldukça kısa bir süre içinde ortakları ilişkileri parçalama kararına yönlendirir.
 • Çok ciddi bir problem alkolizm veya eşlerden birinin diğer bağımlılığıdır. Alkolizmden acı çekmek sevdiklerine büyük acı verir. Genellikle böyle bir kişinin davranışı yetersiz ve saldırgandır. Bir insan bununla başa çıkacak gücü bulamazsa, onunla yaşam neredeyse dayanılmaz hale gelir.
 • Boşanma nedenleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. eşlerden birini aldatma.

Ana nedenler

Çiftin dağılmasına yol açan ana sebep, karakterlerin ve ilgi alanlarının birbirinden ayrılmasıdır. Özellikle sık sık bu problem hızlı evliliklerde ortaya çıkmaktadır. Birbirlerini iyi tanımamak, ancak duygularını ve izlenimlerini mahvetmek, ortaklar sicil dairesine acele etti. Ve ortak bir hayata başlamış olmak, kaçınılmaz olarak birbirleriyle hayal kırıklığına uğramaya başladı.

Çok farklı tutumlar, ahlaki değerler ve inançlar, insanları birbirlerinden ciddi biçimde uzaklaştırır. Ortak çıkarların eksikliği, ortak boş zamanın tadını çıkarmayı imkansız kılar veya ayrı tutulur: karısı tiyatroda, koca futbolda. Eşlerden biri, dileklerini ve eğilimlerini sürekli olarak feda eder.

Karakter farklılıkları günlük meselelerde ciddi anlaşmazlıklara yol açmaktadır. Aile kavgalarının ve skandalların en sık karşılaşılan nedenleri, ortak yaşamın ve ekonominin korunmasına bağlıdır.Ayrıca, uyumsuz yaşam pozisyonları kaçınılmaz olarak çocukları büyütmek konusunda kafalarıyla eşleriyle yüzleşecektir.

Evlilik, eşlerin yaş bakımından çok farklı olması nedeniyle bozulabilir. Yıllar ve deneyimlerdeki önemli bir farkla birlikte, karşılıklı anlayışı ve bir çiftin ortak çıkarlarını ummak neredeyse imkansızdır. Daha genç bir partner hala enerji dolu ve ilginç, zengin bir yaşam istiyor. Yaşlı bir adam barış ve yaşamın sürekliliği eğilimindedir.

Evlilik yolunda karı koca ya da karısına dayanabilir. Bu boşanma nedeni Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde çok yaygındır. Ülkemizde çalışma koşulları öyle ki kadın sık kişisel zamantan mahrum. Bu gibi durumlarda, çocuğun sorumlu ve ciddi şekilde yetiştirilmesi hakkında konuşmak gerekli değildir. Bu nedenle, iyi bir pozisyonu kaybetme riski altında olan bir kadın, çocuklarının eşini vermek için sıklıkla tereddüt eder;

Çocuğun eşlerden biri tarafından isteksizliği ayrı bir sebeple tanımlanabilir. Bu bir kariyer veya finansal durumla ilgili olmayabilir. Genellikle, genç erkekler çocuk sahibi olmak için acele etmezler, çünkü ailenin yükü olarak görürler.

Boşanmanın çok daha trajik bir nedeni eşlerden birinin kronik kısırlığıdır. Fakat sadece ailedeki çocukların yokluğu değil, görünüşleri bazı durumlarda evliliği bozabilir.

Erkekler genellikle çocuğun görünüşüne acı verir. Özellikle bebek planlanmamışsa. Birçok koca baba rolü için tamamen hazırlıksız. Ya da çocukların eşinin dikkatini fazla çekmelerinden dolayı rahatsız olurlar. Yeterince çok sayıda aile ilk çocuğun ortaya çıkmasıyla birlikte ayrışır.

Boşanmak için bir çift maddi problemleri zorlayabilir. Bu bağlamda, durumun birkaç seçeneği olabilir.

 • Kocası yeterince kazanamıyor ve ailenin güvencesiz bir finansal durumu var. Bu durumda, eş uygun bir iş bulamıyor veya doğum izninde.
 • Eşin büyük bir geliri var ve karısı hiç çalışmıyor, kişisel harcamaları için çok para alıyor. Böyle bir durum zamanla ailenin ekmekçisini rahatsız edebilir. Parazitleri ödeneğinden sıfırlama arzusu olacak.
 • Karısı kocasından çok daha fazla kazanıyor. Her ne kadar modern toplumda, erkeklerin önceliği artık bu kadar gerekli değildir, ama cinsiyet temsilcilerinin çoğu eski görüşlere çok bağlı. Ailenin başı tarafından sağlanacağı düşünülürse, bazı erkekler karının finansal başarısı ile uzlaşamaz. Bu gurur ve kibirlerini ihlal ediyor.
 • Karı hiç çalışmıyor ve eşi ailesi var. Bazen bir erkek sevdiği bir iş bulamaz, sık sık istifa eder. Alkolizm veya sağlık sorunları da, iyi iş arayışını çok problemli hale getirebilir. Böyle bir durumda bir kadın sadece kendine güvenmek zorunda kalır. Eş-hemşireler çoğu zaman sadece çocukları boşanmaya ve desteklemeye karar verir.
 • Eşinizle gizlice konuşamama, olumsuz duyguların birikmesi. Bir karısı ve kocası, kendileri içinde söylenmeyen iddia ve suçları uzun yıllardır biriktiriyorlar. Ancak bu ilişkide "barış ve sessiz" garanti etmez. Negatif birikimi öfke patlaması ve önemsemelere zarar verir. Sonra tamamen farklı bir şeyden memnun olmayan koca, az tuzlu çorba veya kötü bir şekilde katlanmış bir gömlek gibi bazı önemsemeler yüzünden karısına kötü bir şekilde bağırır. Aynı zamanda hakaretlerini uygulayarak ve küfür ederek tüm öfkesini de atar.
 • Aynı kadınlar için de geçerli. Bazen eş neden sarıldığını anlamıyor ve önemsemeyle hata buluyor. Ve aslında, ailede güven ve normal iletişim yoktur. Alacaklar sinir gerginliği ve karşılıklı tahriş şeklinde susturulur ve biriktirilir. Böylece kavgalar ve skandallar daha sık gerçekleşir. Ailede böyle bir atmosfer sonunda eşleri boşanma kararına iter.
 • Eksiklikler, yalanlar ve eşlerin karşılıklı güvensizliği - bu ilişkiyi sonlandırmak için çok iyi bir sebep.Er ya da geç, aldatılmış olana acı veren herhangi bir aldatmaca ortaya çıkar. Karşılıklı güvensizlik atmosferinde yaşamak çok zor. Karının, kocanın gerçekten işte kaldığını mı yoksa ailesine mi gittiğini sürekli merak etmesi gerekir. Kocası ayrıca eşi her türlü nedenden dolayı kontrol etmeye başlar.

Yalan çeşitli nedenlerle itebilir. Ancak evlilik gibi yakın ilişkilerde, sözlerin geçerli olduğu gerçeğine uymak hala daha iyidir: “Tatlı yalanlardan daha iyi acı gerçek”.

  • Psikolojik baskı, ahlaki baskı, her şeyin ortağına hükmetme isteği. Çoğu zaman, erkekler buna eğilimlidir. Bazı kocalar, herhangi bir sebepten dolayı kendisine zarar verici sözler söylemesinin bir eşe kaba davranmasının normal olduğunu düşünürler. Sahip olma hissi, eşi eşinin özgürlüğünü kısıtlamaya zorlar. Çoğu zaman, eski arkadaşlarla iletişim kurmak bile karı için yasak olabilir. Bu durumda, evli yaşam gerçek bir hücre gibi olur. Modern bir kadının ondan kaçacak gücü bulabilmesi muhtemeldir.
  • Eşlerin ilişkilerinde bazılarının ebeveynlerine müdahale edebilir. Öyle olur ki, annem ve babam başlangıçta çocuklarının seçimini reddetti. Davasını kanıtlamak ve “doğru yolda” talimat vermek için ebeveynler, çocuklarını seçtikleri veya seçtikleri davalara karşı kurdular.

  Çoğu zaman, anneler kız ve eşleri için oğullarını kıskanıyor. Müdahaleleriyle aile sorunlarını ve kavgalarını daha da şiddetlendirir. Bu tür eylemler çoğu zaman çift içinde ciddi çatışmalara ve yanlış anlamalara neden olur ve zamanla bir yırtılmaya neden olur.

   • Ailede şiddet uygulanırsa, böyle bir birliğe mutlu denilemez. Saldırganın davranışını, ikna ve isteklerle değiştirmek çok zordur. Çoğu zaman insanlar öfkeye ve fiziksel saldırganlığa eğilimlidirler ve kendilerini kontrol edemezler. Bu durumda sadece uzmanlar yardım edebilecektir ve daha sonra ancak kişi probleminin farkındaysa ve gönüllü olarak onunla çalışmak istiyorsa.
   • Birçokları için vaaz vermek affedilmez bir yanlışlıktır. Çoğu, ortağın bunu yaptığı gerçeğini kabul edemez. Eğer ihanet birçok kez tekrarlanırsa, kesinlikle bir kaza veya geçici bir hata olarak görülmeye değmez. Bazen eş ya da eş, ikinci yarıda da aynısını ödeyerek intikam almak ister. Sadece durumu ağırlaştırır ve kaçınılmaz olarak boşanmaya yol açar.
   • Bir çiftin cinsel yaşamındaki sorunlar ilişkiyi ciddi şekilde etkiler. Ne yazık ki pek çok insan, samimi bir yaşam hakkında bir ortakla yeterince ve açıkça konuşmaya hazır değil. Bu nedenle, eşlerle olan bu ilişki alanı sık sık boşa çıkar ve hatta farklı yataklarda uyurlar. Seks olursa, memnuniyet getirmez.

   Böyle bir durumda, birbirinizle dilekleriniz hakkında konuşmanız ve eşinize dokunmadan şikayette bulunmanız gerekir. Böyle bir sohbete hazır değilseniz, aile seksolog danışmanından yardım almalısınız.

    • Uzun yıllardır birlikte olan çiftlerin çoğu zaman birbirlerine karşı serinleme süreleri vardır. Aynı zamanda, uzun bir süre boyunca yaşamın çok iyi bir şekilde oturmuş olması ve birlikte yaşamın bir rutin haline gelmesi gerçeğiyle de bağlantılıdır. Sabitlik kötü değildir, ancak günden güne gözlemlenen hayatın monotonluğu, genel duygusal durum için çok kötüdür. Hayatın ilginç bir şeyle dolu olmadığını hissetmek, insanların genellikle onu değiştirmek için tamamen doğal bir arzu duyuyorlar. Fakat bu hayatı birbirine bağlayan kişi onu bu konuda desteklemiyorsa, mevcut ailenin ötesinde bir değişiklik aramaktan başka bir şey kalmaz.
    • Sıkışık konut koşulları aile içindeki durumu önemli ölçüde kötüleştirebilir. Bazen birden fazla kuşak küçük bir yaşam alanında yaşamak zorunda kalır (örneğin eşler, çocukları ve yaşlı ebeveynler). Bu gibi durumlarda normal bir yaşam kurmak zordur. Çok sayıda insanın, hatta yakın olanların sürekli varlığı da çok baskıcıdır. Herkesin kendisi ile yalnız kalmak istediği anları vardır, bu doğal bir psikolojik deşarjdır.Bu gibi durumlarda, içe karışmaya yatkın olanlar için özellikle zordur.

    etkileri

    Boşanmanın her zaman eski bir koca veya eşle olan ilişkisinde skandal, acı ve kopukluk olmadığını söylemeye değer. Eşlerin karşılıklı kararlar verdiği ve hatta arkadaş kaldığı durumlar vardır. Çiftler ve sıradan çocuklar için bu şüphesiz en iyi seçenektir. Bununla birlikte, çoğu durumda, boşluğun başlatıcısı eşlerden biridir. Ve sonra tüm süreç acı bir şekilde karmaşık, özellikle de kalanlar için.

    Ayrıca, her kişi evliliğinin dağılmasına çok bireysel tepki veriyor. Birisi hızla acı ve kızgınlıkla başa çıkabiliyor, tamamen yaşamaya başlıyor ve yeni bir ilişki başlatıyor. Birisi, aksine, derin ve uzun süreli bir depresyon içine düşüyor. Bu duruma sinir yorgunluğu, stres eşlik eder, sıklıkla böyle bir durumda bir erkek veya bir kadın alkole dönüşerek sağlığını mahveder.

     Boşanmanın çocuklar için sonuçlarını düşünmek çok önemli olduğunda. Bir anne veya babanın ailesini onlar için terk etmek kolay bir sınav değildir. Yaşları nedeniyle çok az anlayacaklarını ve hissedeceklerini düşünmeyin. Bazen çocuklar bu gibi durumlarda ciddi psikolojik travma yaşarlar. Aradan sonra ilişkinizin onlara asgari düzeyde yansıması çok önemlidir. Eşinizle tartışın veya çocuğunuza nasıl sunduğunuzu söyleyin. Yaşlarına göre neler olduğunu açıklamaya çalışın.

     Bazen bir anne veya baba boşanmanın intikamını almak için çocuğu manipüle etmeye çalışır. Bu tür taktikler çok bencil ve kabul edilemez. Çocuklar yetişkinlerin oyununda piyon olurlar ve deneyimleri için sizi affetmeleri pek mümkün değildir.

     Psikologların boşanma konusundaki görüşleri

     Özel duruma bağlı olarak, boşanma hem nimet hem de zarar olabilir. Boşanma konusunda karşılıklı olarak kararlaştırılmış, dengeli bir karar genellikle yararlıdır. Eski eşler için daha uygun bir ortak bulmak için yeni bir hayata başlamak için bir şans.

     Her durumda, birlikte yaşamanın açıkça mutlu olmadığı ve onu kurma girişimlerinin başarısız olduğu bir durumda boşanma gerçekten de tek yoldur. Sevmediğiniz, rahatsız eden, inciten, sürekli değişen insanlarla gün sonuna kadar kendinizi birlikte yaşamaya zorlamak anlamsızdır. Bu hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir.

     Boşanmanın diğer tarafı eşlerden birinin dürtüsüzlüğü ile ilgilidir. Dürtü ve duygulara dayanarak kararını açıklar. Bu durumda, ikinci ortak kelimenin tam anlamıyla hayatı çökertir. Önceden olduğu gibi olmayacağını kabul etmek için ikinci yarı ile ilgili plan ve hayalleri hızla yeniden inşa etmesi gerekiyor. Birçokları için çok zor.

     Bir ilişki molası yaşıyorsanız, öncelikle hislerinizi ve duygularınızı kendinizde saklamayın. Güvendiğiniz sevilen biriyle konuşun. Arkadaşlarla iletişim kurmayı bırakma, kendine yaklaşma.

     Boşanma zor bir dönem olsa da, tüm yaşamın sonu değil. Bilgeliklerden biri şöyle diyor: "Bir kapı önünüze kapandığında, başka bir kapı derhal bir yerlerde geniş açılıyor." Boşandıktan sonra, geçmişte sıkışıp kalmamaya çalış, ama hayatını yeniden inşa etmek için yeni etkinlikler bul.

     Eğer siz kendiniz boşanmanın başlatıcısıysanız ve eşiniz bunu zorlaştırıyorsa, kendinizi suçlamayın. Hayatınızı kontrol etme hakkınız var. Bu karar tartıldıysa ve ona güveniyorsanız, kimse sizi engellememelidir.

     Bu boşluğun nedenleri ne olursa olsun, bunların herhangi birinin temeli anlama, birbiriyle iletişim kuramama ve kabul edememe, manevi yardım ve hoşgörü eksikliğidir. Bu nitelikler yaşamın her alanında önemlidir ve sadece evlilik için gereklidir.

     Bu nedenle, herhangi bir durumda bir boşluğu önlemenin ilk adımları gizli konuşmalar, eşi destekleme ve anlama, ona gösterilen özeni ve samimi sevgiyi ifade etmektir.

     Yorum yaz
     Referans amaçlı sağlanan bilgiler. Kendi kendine ilaç verme. Sağlık için her zaman bir uzmana danışın.

     moda

     güzellik

     ilişkiler