boşanma

Boşanma: Nedir, nedenleri ve istatistikleri

Boşanma: Nedir, nedenleri ve istatistikleri

tartışmaya katıl

 
İçerik
 1. Bu nedir?
 2. İyi ya da kötü?
 3. istatistik
 4. Ana nedenler
 5. Korkmalı mıyım?
 6. Ya boşanma kaçınılmazsa?
 7. Nasıl davranmalı?

Bugün Rusya'daki boşanma sayısı rekor bir seviyede - neredeyse her ikinci evlilik sona eriyor. Ve bu bizi düşündürmez, ancak bir yandan devlet ailenin imajını korumak için her şeyi yapmaya çalışıyor, bir yandan da aileler bir sebepten daha güçlü hale gelmiyor. Boşanmaya neden olan nedenler, boşanmalar nasıl, kaçınılmaz oldukları ve bu olaydan nasıl kurtulabilecekleri hakkında bu maddede tartışılacaktır.

Bu nedir?

Boşanma eşleri arasındaki mevcut evliliğin sona ermesidir. Son zamanlarda medeni evlilikler kanunla bir dereceye kadar tanındığından, pasaportlarda pasaportsuz yaşayan bir çiftin boşanması ve ayrılması olarak kabul edilebilir.

Tarihte

Bir zamanlar Rusya'da boşanmak neredeyse imkansızdı. Evlilik tasfiyesini çözme nedenleri oldukça ağırdı, boşanma mektubu alabilmek için manevi bir kişiye ispatlanmaları gerekiyordu, tanıklara da ihtiyaç duyuldu ve kelimeler yeterli değildi. Seyreltilmiş çift, aşağıdaki kanıtlanmış koşullar altında olabilir:

 • evlilik aldatma;
 • bigamy veya ikilik;
 • evlilik öncesi olan ve evlilik görevinin, doğumun, evliliklerin birlikte gerçekleşmesini engelleyen bir erkeğin ya da kadının hastalığı;
 • (5 yıl veya daha önce) iz bırakmadan karı kocaların kaybolması;
 • karı koca bir mezara mahkum etmek, özellikle de hukuka aykırı
 • karı veya koca manastırcılığı (sadece küçük çocuk yoksa).

Önemli: fesih gerçekleştikten sonra, suçlu genellikle yeni evlilik ilişkilerine girme hakkından mahrum edildi.

O günlerde boşanmalar çok nadirdi: 1899'da bin erkek için sadece bir boşanmış kadın vardı ve bin kadın için iki kadın boşandı.

Hepsi 1917'de değişti. Devrimden sonra boşanmaya yönelik tutum yumuşadı. Sicil dairelerinde üremeye ve eşlerin biri tarafından böyle bir dilekçe verdikten hemen sonra üremeye başladılar. Joseph Stalin boşanma prosedürünü bir miktar sıkılaştırdı ve takipçisi Nikita Khrushchev yeniden basitleşti. Böylece, 2008 yılına gelindiğinde evliliklerin% 60'ı boşanmayla sona erdi.

Teknik olarak, bugün boşanma özellikle karmaşık bir işlem değildir. Karı koca çocuğu yoksa, ilgili başvurunun yapılmasından bir ay sonra bir ya da iki ortağın yazılı ifadesiyle evliliğin sicil dairesinde feshi ile çözülebilir. Kayıt ofisi ayrıca çocuklarla eşleri boşamakta ancak yalnızca birinin yasal olarak eksik, yetersiz veya üç yıldan fazla hapis cezasına çarptırılması koşuluyla kabul edilmektedir. Diğer durumlarda mahkeme aracılığıyla boşandı.

Dinde

Günümüzde Ortodoks inancı, sadece zina yüzünden değil, diğer bazı durumlarda da boşanmalara izin veriyor:

 • ortağın Ortodoks inancından ayrılması;
 • zührevi hastalık;
 • kısırlık;
 • uzun süre devamsızlık veya eksiklik;
 • hapis;
 • bir karının veya çocukların yaşamına dair fiziksel girişim;
 • tedavi edilemeyen akıl hastalıkları;
 • AİDS;
 • uyuşturucu ve alkol kullanımı;
 • Eş eşine bu tür işlemler için izin vermezse kürtaj.

Boşanma Katolik Kilisesi tanımıyor: bir din adamının kutsamasıyla evlenmek ya da yeniden evlenmek sadece ilk eşin ölümü durumunda mümkündür. Ancak, iptal edilen evliliği tanımamıza izin veren, ancak yalnızca resmi düzeyde bazı koşullar var.Bu kiliseden sonraki ikinci evlilik yasadışı sayılıyor. Bir Katolik ile başka bir inancının temsilcisi arasındaki evlilik, kilise açısından yasal sayılmaz ve bu nedenle bu tür boşanmalar kınanmaz.

Protestanlar sadece zina nedeniyle boşanmaya izin veriyor, boşanmış kişilerin yeni aile ilişkileri kurmaları yasaktır. Yahudilik boşanmayı teşvik etmiyor, ancak bazı durumlarda izin veriyor. Bununla birlikte, eğer eş karısına evliliklerinin feshedilmesine izin vermeyi reddederse, kadının konumu çok yenilmez olacaktır - eski eşi ölene kadar yeni bir ilişkiye giremez.

İslam'da boşanma karı koca talebi üzerine Şeriat hakimi tarafından yapılır. Boşanma sebepleri oldukça fazla olabilir. Her vaka ayrı ayrı kabul edilir.

Psikolojide

Boşanma sadece bir tür yasal ve fiili eylem değildir, her zaman, öncelikle çocukları etkileyen büyük bir psikolojik travmadır - yaşları ve yaşam tecrübelerinin yetersizliği nedeniyle, bebekler ebeveynleri ciddi sonuçları olmadan her zaman anlayabilecek ve karar veremez. Psikolojide, boşandıktan sonraki devlet, sevilen bir kişinin ölümünden sonra devlet ile özdeş sayılır. Boşanma süreci ne kadar acı verici olursa, çocuğun ruhunun sonuçlarının o kadar yüksek olması muhtemeldir: kaygı birikimi, koruma eksikliği hissi, tanıdık dünyanın çöküşü ve yetişkinlikte bu tür insanlar karşı cinsle ilişkilere karşı temkinli olabilir, çünkü çocukluktan tanıdık bir senaryoyu tekrarlama korkusu çok güçlü olabilir.

Ne yazık ki, gittikçe artan bir şekilde eski eşler davalara ve çocuklara çekilmektedir. Bazı insan hakları, klinik çocuk psikolojisi alanındaki savunucuları ve uzmanları, ebeveynlerin “çocuklara acımasız muamele” gibi davranışlarını nitelendirmeyi ve bunun sorumluluğunu üstlenmeyi önermektedir.

İyi ya da kötü?

Aşıklar evlendiğinde, nadiren boşanmanın prensip olarak mümkün olduğunu düşünürler. Aynı zamanda boşanma, kötü veya iyi bir şey olarak değerlendirilmemelidir. Kendi başına nötrdür. Her şey ailenin yıkıldığı koşullara ve katılımcıların buna karşı tutumlarına bağlıdır. Boşanmanın gerçekten bir trajedi gibi olduğu durumlar vardır: terk edildin, hamilesin, değiştirildin, hem annelerini hem de babasını eşit derecede seven küçük çocukların var. Bu durumda boşanma acı içinde algılanır ve yaşanır.

Ancak boşanmanın herkes için iyi olduğu durumlar var. Bunlar, her şeyden önce yıkıcı ailelerde gelişen durumları içerir.

Eşlerden biri alkolü, uyuşturucuları, eşi şiddeti, çocukları, dövüşleri kötüye kullanırsa, boşanma sadece evliliğin sorumluluğunun yasal olarak bırakılması değil, aynı zamanda kişinin ve çocukların yaşamlarının gerçek bir tasarrufudur.

Evlilikten boşanmaya kadar birlikte yaşama sürecinde eşler sadece en iyi özelliklerini göstermiyor ve göstermiyor. Çok sık olarak, yaşamın ilk yıllarında, olumsuz kişilik özellikleri ortaya çıkar, ancak genel olarak diğer eşin dünya görüşüne uydukları sürece, onları kötü ahlaki olarak görmezlerse, çift normal ve güçlü bir aile olabilir. Aile üyelerinin geri kalanı ortaya çıkan olumsuz niteliklerden dolayı acı çekmeye başlarsa her şey değişir: parasızlıktan, eşin çalışmak istememesi durumunda, içkiler, dayaktan, eğer bir ev zorbalığından, hayatı için korkudan.

Boşanma, üç önemli faktörün çakışması durumunda bir nimet ve kurtuluş haline gelir:

 • Eşler arasında, önemli olaylarla yeterince etkileşime girmelerini engelleyen zorlu ve kafa karıştırıcı ilişkiler vardır (çocukların ortak eğitimi, onlara ihtiyaç duydukları her şeyi sağlar);
 • Eşler temas kuramaz, yaşamın hemen her kesiminde çelişkiler görülür;
 • çözülemeyen önemli sorunlar, diyalog girişimlerinden önce gelen ciddi duygusal strese yol açar.

Böylece daire kapanır. Çıkış yok, sadece boşanma var.Aileyi kurtarmak mümkündür, ancak yukarıda belirtilen üç faktörden en az birinin değiştirilmesi şartıyla.

Boşanmaya karar vermek, tüm kriterler uysa bile, çok zor olabilir. Tek çıkış yolunun engellendiği oldukça dayanılmaz bir durum ortaya çıkıyor. Psikologlar buna patojenik boşanma durumu diyorlar - çift aslında zaten bir çift değil, birlikte hiçbir şeyi çözmüyor, sevgi ve saygı yok, anlayış ve ortak hedefler, tonlarca şikayet biriktirdi, eşler uzlaşma ve yanlış anlamanın çözülmesini istemiyor, ancak evlenmeye devam ediyorlar, birlikte yaşamak Aslında, ikisi de güçsüzdür - ya barışa ya da boşanmaya karşı tek bir üretken eylemde bulunamazlar.

Patojenik ailelerde çocuklara en zoru. İlk başta barışçıl ve aracı olarak hareket etmeye çalışırlar, ancak bir şey almadıklarının farkına varırlar, yalnızca kendilerine değil yetişkinlere de inançlarını kaybederler. Bu tür ailelerdeki işlevler ve roller önyargılı, çarpıktır. Çocuklar da dahil olmak üzere herkes büyük stres yaşıyor. Her şey olduğu gibi bırakılırsa, sorunların bir çıkış yolu araması mümkündür, ancak çocukların davranışlarıyla, küçük çocuklarda ve yetişkinlerde somatik ve zihinsel hastalıklarla.

Önemli: Patojenik ailelerde, aşk çoğu zaman bağımlılığa dayanır.

Patojenik ailelerde, tek mantıklı ve cesur çözüm boşanmadır. Evlilik parçalanacak, ancak her bir aile üyesinin yaşamı ve sağlığı kurtarılabilir.

istatistik

Bugün Rusya'da, yasal evliliğe giren çiftlerin% 53'ü boşandı. Bu istatistikler düzenli olarak sicil daireleri tarafından tutulmakta ve yılda bir kez evlilik ve boşanma yüzdesi hakkında veri sağlamaktadır. Ancak bu istatistik, yalnızca boşanmış Rusların toplam sayısı için değil, aynı zamanda ülkemizde kimin nasıl boşa kaldığını daha iyi anlayabilmenizi mümkün kılan bazı nüanslar için de dikkat çekicidir.

Son verilere göre, 5-9 yıldır evli olan çiftler daha sık boşanıyor. Bu tür aileler arasında, toplumun neredeyse her üçüncü birimi (% 28,5) dağılıyor. Bir yıla kadar süredir evli olan eşler, diğerlerinden daha az boşanmaktadır - toplam boşanma sayısının% 3'ü. Ancak 1-2 yıl birlikte yaşamış olanlar zaten farklı davranıyor: evliliklerin neredeyse% 16'sı dağılıyor. Hafifçe daha fazla (% 18) çift birlikte 3-4 yıl sonra boşanır. Her beşinci aile, 10 ile 19 yıl arası deneyime sahip evlilikler arasında parçalanır. 20 yıldan fazla bir süredir birlikte yaşayanlar arasında boşanma yüzdesi o kadar yüksek değil - yaklaşık% 11.

En "çatışma" 20 ila 30 yaş arası eşlerdir. Ancak aynı zamanda, bu yaş döneminde sona eren evlilikler, eşlerin otuzuncu yaş yıldönümlerinden sonra girdikleri evliliklerden daha güçlü ve daha az dağılıyor. Bu, 30 yaşına kadar olan duyguların ve ruhun göreceli hareketliliği ile açıklanabilir, bu dönüm noktasından sonra insanların ailenin ihtiyaç duyduğu görüş ve alışkanlıklarını “yeniden çizmeleri” çok daha zordur.

Mahkemeler hâlâ “düşünme zamanı” uygulamasını kullanıyor, eşlerine kararlarını tekrar gözden geçirme fırsatı veriyor.

Bu durumda, talep talepleri çiftlerin sadece% 7'si tarafından alınır. Gerisi asıl kararlarına sadık kalıyor ve fesih konusunda ısrar ediyor.

İstatistiklere göre, boşanma başlatıcıları çoğu durumda kadındır - vakaların% 68'e kadar. Eğer çift “deneyimli” ise ve eşleri 50 yaşın üzerindeyse, başlatıcılar daha sık erkektir.

Boşanmadan sonra istatistiklere göre kadınların yaklaşık% 60'ı yeniden evleniyor, ancak sadece yarısı sonunda nihayet mutluluk bulduğunu itiraf ediyor. Boşanmış erkeklerin% 85 kadarı yeniden evlenir ve yeni ilişkileri ilkinden daha başarılı görür (bunların yaklaşık% 70'i).

Ana nedenler

Daha önce, bir eşin boşanma sebebi olmasının nedeni, ifadede belirtmek, mahkemede tartışmak zorundaydı. Bugün, karı koca sırlarını saklama hakkına sahiptir, nedenleri açıklamak istemiyorlarsa, bu bilgileri kamuya açıklamaksızın boşanırlar. Ancak, evlilik ilişkilerinin inceliklerini inceleyen sosyologlar ve psikologlar, ailelerin hala ayrılma nedenlerini araştırmaya devam ediyor.

 • Evlilikle ilgili kararlar kızarıktı (isteğe bağlı olarak - evlilik kurgusaldı). Bu en yaygın boşanma sebebidir. Düğünün aceleyle oynandığı, birbirlerini tanımadığı, psikolojik ve ahlaki olarak hazırlıklı olmadığı için,% 42'ye kadar boşandı. Bu eşlerin ilişkileri genellikle çok kaba, düşüncesizdir, birbirlerini kızdırır, gündelik yaşamlarında, çocuk yetiştirmede birbirlerine yardım etmeyi reddederler. Yavaş yavaş, giderek daha fazla düşünce bu evlilik yanlış olduğunu ve durdurulması gerektiğini ortaya çıkıyor.
 • Kötü alışkanlıklar. İkinci sırada boşanma sayısı eşinin alkolizm veya uyuşturucu bağımlılığı (daha az sıklıkta eşler) gibi bir nedendir. Bir alkolik veya uyuşturucu bağımlısı, güvenebileceğiniz, kime güvenebileceğiniz konusunda tam teşekküllü ortaklar olamaz. Genellikle kavgalar bu tür ailelerde gelişmekle kalmaz, aynı zamanda saldırı ve zihinsel ve fiziksel şiddete de yol açar. Kadınların% 31'i karar alkolizm eşlerini savunarak boşanma davası açtı. Aynı argüman, yasadışı uyuşturucu kullanan veya kullanan eşlerini boşanmaya karar veren erkeklerin% 22'si tarafından da belirtilmektedir.
 • İhanet. Evlilikte sadakatsizlik, Rusya'daki boşanma sebepleri arasında onurlu üçüncü sırayı almaktadır. Boşanma davası alan kadınların% 15 kadarı, kocalarının sadakatsizliği nedeniyle aileyi yıkmaya karar verdiklerini söylüyor. Boşanmış erkeklerin% 11'inin kadınların aldatma olduğunu beyan ettiği belirtilmelidir.
 • Farklı karakterler. Erkeklerin% 9'u ve kadınların% 8'i, ayrılma nedeninin zaten klasik formülasyonuna işaret ediyor. Dünya hakkında farklı bir anlayışa işaret eder ve eşlerin gerçek hayatta ortak bir zemin bulamadıkları kadar farklıdır. Çocuk yetiştirme, para kazanma ve harcama, akrabalarla ilişkiler (kayınvalide, kayınvalide vb.) Hakkında farklı görüşleri vardır.
 • Hanehalkı bozukluğu. Kendi konutlarının bulunmamasından, maddi sorunlarından dolayı sık sık boşanırlar, ancak genellikle bu sebep bir başkasıyla birlikte görünür. Sadece aile içi güvensizlik hakkında, ayrılmanın temel nedeni olarak, çiftlerin sadece% 3'ünü söylüyorlar.
 • Patolojik kıskançlık. Sebepsiz ihanet iddiaları, gerekçesi olmayan sürveyans ve sürekli skandallar vakaların% 1,5'inde boşanmaya neden oluyor.
 • Cinsel hayattan memnuniyetsizlik. Her iki eş de böyle bir nedeni göstermekten utanır veya bu gerçeği itiraf etmekten utanır, ancak dürüst olmak gerekirse, cinsel yaşamın “kapalı” olmadığı, boşanmış kişilerin yalnızca% 0,8'i tanındığı anlamına gelir.

Bu, boşanmaların resmi “resmi” dir. Psikologlar boşanmanın altında yatan sebeplerini ayırt eder:

 • "karakterlerin taşlanması" ihlalleri, her eşin kişisel özellikleri, uzlaşma isteksizliği;
 • kendileri için sorumluluk alamama, eşlerden birinin veya her ikisinin de aynı anda olgunlaşması;
 • aldatılmış umutlar (aile hayatındaki bir insanın randevu aşamasında ve bir ilişkinin başlangıcında olduğu gibi olmadığına dair öfke);
 • ne tarafın birbirlerine, ne de mahkemeye ya da sicil dairesine bir adım atmadığı uzun süreli “bölünme öncesi” dönem.

Korkmalı mıyım?

Boşanma olasılığı sorusu bir insanın önünde defalarca ayağa kalktıysa, tüm artıları ve eksileri tartma zamanı gelmiştir, çünkü bu ciddi bir karardır, haklı gösterilmelidir. Boşanma her zaman oldukça nahoş ve bazen acı veren bir süreçtir. Amputasyon gereksinimi ile karşılaştırılabilir. Komplikasyonlar hem cerrahi hem de sonrasında rehabilitasyon döneminde ortaya çıkabilir.

Boşanma davası açmak istiyorsanız, ancak şu ana kadar bu ihtimal sizi korkutuyorsa, aşağıdaki sorulara dürüstçe cevap vermeye çalışın.

 • Boşanma için ne faydalı olabilir?
 • Boşanma sırasında ne kaybedersiniz?
 • Evlilik sona erdikten sonra hangi yeni plan ve hedeflere sahip olacaksınız? Bu yeni, daha yoğun ve ilginç bir yaşamın başlangıcı olacak mı?
 • Bir eşle boşandıktan sonra ne gibi problemleriniz olabilir?
 • Benim dışımda kim, bu boşanma yarar sağlayacak? Bundan kimin hayatı daha iyi olacak?
 • Boşanmamı kim incitir?

Bu yaklaşım, boşanma durumunda ne olacağını daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır - kayıp veya edinimler. Boşanma size ve başkalarına yarar sağlıyorsa, şu an sahip olduğunuzdan daha fazlasını alırsanız, yeni bir hayata başlama fırsatını inkar etmeyin, çünkü boşanma yaşamın sonu değil, başlangıcıdır. Basit bir analizin sonucu olarak, şikâyetlerinizin artık gerçeği yeterince göremediğini ve boşanmanın daha fazla kayıp getireceğini anlarsanız, aileyi kurtarmak için tüm önlemleri almanız mantıklı olacaktır.

Kadınlar, daha sonra (ve çocukla) kişisel yaşamını düzenlemesinin çok zor olacağına dair yaygın inançtan korkarlar. Patolojik bir evliliği yalnızca yalnızlık korkusundan kurtarmak hiçbir yere giden yoldur.

Analizin pratik olarak gerekli olmadığı, boşanmanın gerekli olduğu durumlar da vardır: eşe alkol veya uyuşturucu bağımlılığı ve saldırısı için tedavi edilme konusundaki isteksizliği.

Bu tür davranışlar yalnızca, alkolik eş “gelişmeye, ancak bir şekilde daha sonra” vaat etse bile, boşanma davası açmaya meyillidir.

Diğer tüm durumlar psikolojik ön çalışmaya ihtiyaç duyar. Boşanmanın bir nimettir olup olmadığı, kimse önceden söyleyemez. Fakat karar vermede psikolojide kullanılan çeşitli teknikleri deneyebilirsiniz.

 • Geleceğin izdüşümü. Gözlerini kapat, rahatla, eşit ve derin nefes al. Kendinizi hayal edin, ancak sadece 10 yıl sonra. Nereye, hangi ortamda, kimin yanında, ne yapıyorsun, mutlu birine benziyor musun?
 • Şimdiki değerlendirme. Aile hakkındaki idealize edilmiş düşünceleriniz, aşırı ve gerçekçi olmayan talepleriniz nedeniyle boşanmamak için, sahip olduklarınız hakkında tarafsız bir değerlendirme yapın. Kendinize ideal eşinizin ne olması gerektiğini, nasıl görünmesi gerektiğini, nasıl davranması gerektiğini, kimlerin çalışacağını, ailede nasıl etkileşim kurulacağını kendinize sorun. Bunu mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde hayal edin ve mevcut ortağınızın resmiyle birleştirin. En az 2-3 maç bulursanız, boşanmak için acele etmeyin. İdeal olmaz. Buna ikna olmak için, hafızanızda gerçekte tanıdığınız en az bir kişiyi tamamen ya da üçte ikisinden fazlasıyla beklentilerinize uygun bulmaya çalışın.

Şüpheniz varsa, neden eşinize aşık olduğunuzu, neden birlikte olmaya karar verdiğinizi hatırlayabilirsiniz. Aynı soruları ona da sor. Her iki eş hala iyiyi hatırlıyorsa ve bu geçmişi dikkatlice kalplerinde tutuyorsa, evlilik kurtarılabilir.

Eşiniz boşanmayı düşünmeye başladıysa ve boşanma planlarınıza dahil edilmediyse durum daha karmaşıktır. Kişiyi yalnız bırakmak ve ona dengeli ve kasıtlı bir karar vermesi için fırsat vermek gerekir. Yapabileceğiniz en iyi şey, ortağınıza yukarıdaki soruları ve teknikleri göstermesidir, böylece kararının kasıtlı ve dengeli olması sağlanır.

Tavsiyeler garip görünebilir, ancak böyle bir boşanmadan korkmanıza gerek yoktur. Eşi "görmek", neden boşanmak istediğini anlamaya çalışmak, çirkin manzaralar ayarlamak yerine, kendinize dikkat etmek ve şimdi mutlu olmak daha iyidir. Talihsiz, aşağılık, ağlayan, ezilmiş, küçük düşürülmüş ve kırgın bir insandan uzak durmak, kendinden ve hayatından memnun, kendi kendine yeten, kendine güvenen, hobileri ve hobileri olmaktan her zaman daha kolaydır.

Eşiniz boşanıp boşanmama konusunda düşünürken, kendinizi bir araya getirmeye çalışın ve böyle bir kişi olun. Evlilik korunmasa bile, boşanmadan kurtulmak, kendine yeterli olmak için çok daha kolay ve daha basit olacaktır.

Ya boşanma kaçınılmazsa?

Boşanma kaçınılmaz ise ve bu sizin için kesinlikle açıksa, buna hazırlık zamanı. Boşanmanın başlatıcısı sizseniz, kararınızı eşinizle görüşün. Sakin ol, ağlama, ağlama, ailenin çöktüğü için eşini suçlama.Bu senin kararın. Öyleyse kendin hakkında konuş. Herşeyi ortağı kırmayacak, onun için aşağılık kompleksi yaratmayacak şekilde koymaya çalışın. Eşinize veya karınıza, yatakta uyumadıklarını söylemeniz gerekmez. Boşandıktan sonra bir erkeğin bir şekilde yeni ilişkiler kurması gerektiğini ve yaralı gururun bu görevi büyük ölçüde karmaşıklaştıracağını unutmayın.

Unutmayın ki, zorlu boşanma her zaman, başlatıcı olmayan biri tarafından yaşanır. Neredeyse eski partnerinizi şiddetli depresyondan koruyun, onun için daha kolay hale getirin - yalnızca sizin aranızdaki iyilik için onu küçük düşürmeyin.

Eğer boşanmak istemiyorsanız, ama zaten eşinizin inisiyatifinde kaçınılmaz olduğunu anlıyorsanız, kendinizi zihinsel olarak hazırlamaya çalışın - stresten kurtulmanın psikolojik reaksiyonlarının aşamalarını ve biçimlerini inceleyin. Kolay olmayacağına karar vermeniz gerekir, ancak doğru davranış, zorlu sahneyi onur ve itibarla yenmenize yardımcı olacaktır. Hemen uzlaştırmak mümkün olmayacak, ama kimse bunu istemez. Eşiniz boşanmaya istekliyse, ne kadar birlikte yaşadığınız ve bu kararın ne zaman ortaya çıktığı - evliliğin ilk yılında veya düğünden altı ay sonra artık bir fark yoktur. Eşinize özgürlük verin, onu küçük düşürmeyin ve kendinizi küçük düşürmeyin. Kabul etmek ve affetmek o kadar kolay olmayacak, ama yapılması gerekiyor.

Nasıl davranmalı?

Hepsi bu kadar boşanma gerçekleşti. Çocukların kiminle birlikte olacağı, nafaka ödeyeceğine karar verildi. Ama soru şu, hayatınızı nasıl inşa edeceğinizi şimdi. Mahkeme veya sicil dairesinde cevap vermez. İyileşme süresi başlar. Farklı aşamalar olacak: eskideki öfkeden, her şeyi geri döndürme arzusuna, depresyondan gerçeğin kabulüne ve yeni bir yaşam planlamanın başlangıcına. Yetişkinler her şeyle baş edebilecekler. Fakat çocuğun zor zamanları vardır. Hala fazla anlamadı, açıklayamıyor. Çocuklar her şeyi birkaç kez daha güçlü ve daha derin deneyimliyorlar.

Bu nedenle, çocuk anne ve babayla daha fazla iletişim kuracağından, boşanmaya karar vermiş olan eşleri kendileri için belirlemeniz gereken ilk şey. Toplantı sırasını ayarlayın, sıklığı, ayrıntıları tartışın. İhaneden sonra, kocanın inisiyatifinde boşanma gerçekleşse bile, çocuğun ihanetten sonra, ihanetten sonra iletişim kurmasını yasaklama. Şikayetinizde, kademeli olarak anlayacaksınız, çocuk suçlamamak. Çocuğu babasından veya annesinden korumanızın tek nedeni - uyuşturucu ve alkol, saldırganlık. Baba (anne) ile iletişim çocuğun hayatını tehdit etmiyorsa, çocuğunu mahrum etmeyin.

Boşandıktan sonra dikkat etmeniz gereken ikinci şey, ikinci ebeveynin imajını oluşturmaktır. Çocuk sizinle birlikte yaşıyorsa, asla tek bir kelime ile eski eşinizin veya eski eşinizin imajını karartmayın.

Boşanma nedenleri belliyse (alkolizm, zina), onlara bir çocuk vermeyin. Bunun dedeye izin vermesine izin verme.

   Boşandıktan sonra ruhtaki duygusal fırtınayla başa çıkmak işlerinin ve zamanlarının planlanmasına yardımcı olacaktır. Her gün ne ve ne yapacağınızı yazın. Davayı her saat meşgul olacak şekilde düşünün - bu nedenle daha az nahoş düşünceler başınızı ziyaret edecektir.

   Acıyı alkolle bastırmayın, eskisi gibi intikam almaya çalışmayın, peşinde koşmayın. Herkese yeni bir yaşama hakkı verin. Hayalini kurduğun her şeyi yap - istediğini al, yolculuğa çık, kendini kapatma, sosyal çevreni sınırlama, yeni tanıdıklara açık ol. Kendi başınıza başa çıkmak zorsa, arkadaşlarınızdan yardım almak için psikoloğunuzla iletişime geçmekten çekinmeyin.

   Ayrılma zamanınızın geldiği 10 işaret sonraki videoda açıklanmaktadır.

   Yorum yaz
   Referans amaçlı sağlanan bilgiler. Kendi kendine ilaç verme. Sağlık için her zaman bir uzmana danışın.

   moda

   güzellik

   ilişkiler