boşanma

Boşanmadan nasıl kurtulur?

Boşanmadan nasıl kurtulur?

tartışmaya katıl

 
İçerik
 1. İyileşmenin psikolojik evreleri
 2. Boşanma kadını nasıl hayatta kalır?
 3. Bir erkek nasıl kurtarılır?
 4. Depresyonun üstesinden nasıl gelinir?
 5. Yapmamak daha iyi ne olabilir?
 6. Boşanma sonrası hayat
 7. Psikolog ipuçları

Boşanma her zaman zor, travmatik bir durumdur. Hem kadınlar hem de erkekler ailenin dağılmasının yaşanması oldukça acı verici. Tabii ki, bu ilişkinin ortaklar için ne kadar önemli olduğuna, ayrılığı başlatanlara, hangi olayların boşanma kararından önce geldiğine bağlı.

Boşanma psikolojisi birçok yönden kayıp, kayıp psikolojisini hatırlatır. Ve bir kişinin durumu belli bir psikolojik diziye göre değişecektir. Duygusal durumunuzu tam olarak nasıl azaltacağınızı biliyorsanız, boşanmaktan kurtulmak daha kolay olacaktır.

İyileşmenin psikolojik evreleri

Boşanma bir kişinin hayatını değiştirir, bu yüzden psikolojik durumu trajedi, ölüm, hastalık nedeniyle sevilen birini kaybedenlere uygulanan kriterlere göre değerlendirilir. Kayıp psikolojisi, bazı nedenlerden dolayı eski eşlere tamamen uygulanabilir:

 • dahili bir "vakum" var;
 • değişen hayat hızı ve ritmi;
 • günlük rutin ve alışılmış eylemler değişir;
 • Kendine acıma görünür.

Ayrıldıktan sonra her iki taraf için de işler değişiyor. Korku, bilgi eksikliği, yakın geleceğin açık olmaması nedeniyle bunu kabul etmek zor. Asıl soru, sonra ne olacağı.

Evlilik ilişkisinin sona ermesine neden olan nedenlerden bağımsız olarak, bir kişi yeni koşullara adapte olmak için birkaç aşamadan geçer. Boşanma acıya, kedere neden olursa, iyileşmenin birkaç aşaması olacaktır. Birbiri ardına sırayla onları önemli geçirin.

 • Toplam reddi. Bir insan, olanların gerçek olduğuna inanmaz. Her şey onunla değil, gerçekte değil, bir rüyadaymış gibi başkasıyla oluyor gibi görünüyor. Devlet şok mekanizmasına yakın - gerçeklik olduğu gibi algılanamaz. Şok sadece dayanman gerek.
 • Acıyor ve korkutucu. Bu aşama, anestezi işlevi gören şok geri çekilir. Sorun ve durum bütün ağırlığına düşer. Ağrı fiziksel seviyede bile hissedilir - birinin göğüs boşluğunda bir ağrısı vardır, bir kafa bölünür ve bazı insanlarda eski hastalıklar daha akut hale gelir ve eklem, kaslı, somatik ağrılar ortaya çıkar. Bu aşamada, kişi geleceği görmez, nereye gideceğini, ne yapacağını bilemez ve bu ilkel bir korku uyandırır. Neyse ki, bu acı dönem genellikle çok uzun sürmez ve duyular başka bir şeye dönüşür.
 • Öfke ve nefret. Bu hoş olmayan, hatta iğrenç, ama kaçınılmaz bir dönüşümdür. Acı ve korku öfkeye dönüşür. Öfkeyle, bazen de nefretle yakından karışan bir hakaret var. Bu aşamada, hastalanabilirsiniz, nefret çok kuvvetli ise, yüksek ateş, zatürree, herhangi bir organın akut enflamatuar hastalığı ile yatabilirsiniz.
 • Bağışlama ve umut. Kişi, ortağı kısmen affeder ve haklı çıkarır, pozisyonuyla ilgili makul açıklamalar bulur. Öfke geçer, ama suçluluk ve umut hissi vardır - aniden geri döner, kararına pişmanlık duyar. Bu aşamada yapabileceğiniz en kötü şey, eski evlilik eşinizle toplantılar aramaya başlamaktır. Bir kişiyi durdurmak zordur: tek bir ilişkideki acı ve kederden kurtulma ihtimalinden ilham alıyor, sadece evlilik ilişkisini geri yükleyerek. Bir kişi öz eleştirisini kaybeder, öz kontrolü, yaratıcı ve çok enerjik hale gelir.

Bu aşamada birçok kişi falcılara ve sihirbazlara koşuyor, kiliseye gidip eski bir partnerle tekrar bir araya gelmek için mumlar koymaya başlıyor. Çoğu durumda, bu yaklaşım işe yaramıyor. Ve kişi bir sonraki aşamaya geçer.

 • Depresyon, düşüş. Bu, duygusal aktiviteden ve önceki aşamada yapılan çalışmalardan sonra tamamen doğal bir durumdur. Bir durgunluk var, bir kişi yalnızlıktan uzak hisseder, bir kaybeden, gereksiz, her şeyden suçlu hisseder. Depresif bozukluğun klasik belirtileri görülebilir: yemek yeme, kalkma ve işe gitme gibi hissetmezken, birisiyle tanışma isteği yoktur, hedefler, özlemler ve sevinç yoktur. Duygusal zirvede düşüşün en düşük noktasına ulaştığında, kişi donar, donar ve yavaşça tırmanmaya başlar - bir sonraki aşama başlar.
 • Içgözlem. Çukurdan yukarı doğru ilerlerken, bir kişi kendine yandan bakıyor gibi gözüküyor - gerçekliği olduğu gibi görmeye başlıyor. Ona kızgınım artık güç değil, acı donuyor, öfke artık yok. Eğer alınmazsa, ama daha sık içinde hala gizli, gizli ve gizlidir. Bu aşamada geleceği planlama imkanı da dahil edilmiştir. Bir kişi kızgınlıkla, korkuyla ayrılabilir ve hayatını daha da düzenlemenin yollarını zaten bulabilir: ne yapılacağını seçer, hobisini değiştirir, yeni arkadaşlar edinir, dünyaya girmeye başlar, ancak çok korkutucu ve dikkatlidir , Depresyona gir ve tekrar yükselmeye başla.
 • Kabul. Bu aşama son. Kişi tamamlanmış durumu tamamen kabul eder ve anlar. Öfke ve öfke hissetmiyor, hakarete veda etti, yaralı kibirini neredeyse kurtardı, planları vardı, kişisel mutluluk umuduyla, kendini gerçekleştirme umuduyla.

Hayat boyu devam eden yaralanmaların ruhunu terketmemek, kurtarmak ve kurtarmak sadece her aşamada sistematik bir deneyime yardımcı olacaktır. Her birinde, sizi her şeye tükürmeye, neşelendirmeye ve sonuna kadar yaşamaya ikna edecek kişiler mutlaka buluşacak. Ancak, istisnasız her şeyi deneyimlemek önemlidir. Yeni ilişkiler, başka bir büyük hata yapmamak için tam evlat edinme aşamasından geçmeden başlamamalıdır.

Bir aşamada veya iyileşmenin bir aşamasında yapılması gereken tüm önemli kararlar yalnızca sahnenin karakteristik duyguları tarafından belirlenir ve kaynaklanır. Bir kişi öfke aşamasındaysa, eski ortağa yönelik yeni ilişki veya eylemler saldırganlık, nefret ve intikam olacaktır. Eğer depresyon aşamasındaysa, tüm kararlar yalnızlığı hafifletmek için bir girişim olacaktır, ancak yalnızlık hala içeride olduğu için sonuç getirmeyecektir.

Sadece tam kabul ve affetmek, bir kişinin hayatının karanlık dönemini geride bıraktığından emin olmaktır. İnsan geçmişten kurtulmaya ve ilerlemeye hazır.

Boşanma kadını nasıl hayatta kalır?

Kadınlar genellikle duygusal krizden erkeklerden daha uzun süre çıkar. Bu adil seks ruhunun özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Onlar için boşanmak büyük bir stres, çünkü ilişkilere erkeklerden daha fazla önem veriyorlar. Kadının kollerik veya melankolik olması durumunda iyileşmenin her aşaması büyük ölçüde uzatılabilir. Kalbinizi kaybetmeyin ve bazı yerlerde önlemek çok zor olacaktır.

Kadınlar için en zor umut ve depresyon gibi aşamalardır. Fırtınalı bir faaliyet sırasında, bir kadın hakkında kesinlikle pişman olacağı bir saçmalık yapabilir. Depresyon ve düşüş aşamasında hayatta kalmak, yani kendinizi yemeye, duşa ve çalışmaya zorlamanız önemlidir.

Durumu zorlaştırmak suçluluk duygusu olabilir - kadınlar genellikle işlemedikleri şey için bile kendilerini eziyet ederler. Bu, eski eş için bitmemiş duyguların varlığı ile kolaylaştırılır, çünkü aşk geçmediyse, iyileşme aşamalarının her birini kabul etmek daha zordur.Bir kadın boşanmadan ancak onu başlatan kişi olsaydı acısız bir şekilde hayatta kalabilir ve “boşluğa” değil, şimdi kendisi ve tüm dünya için özel bir erkeğe giderdi.

Boşanma şartlarında farklılıklar da var.

 • İhaneden sonra. Zina eşinden sonra boşanma mağdur ediliyor. Bir kadın öfkeyle boğulmuş: ona ihanet etmişler, haksız yere onunla ilgilenmişlerdir. Vatana ihanet olarak kabul edilir. Bunlardan bir kaçı olan affetme psikolojik uygulamaları, boşanma döneminden sonra hayatta kalmaya yardımcı olacaktır. Eski kocayı affetmek, suçunu salıvermek önemlidir. Evlat edinme aşamasından sonra sakinleşmeli ve kendi hayatınızı düzenlemeye başlamalısınız.
 • Bir bebekle Çocukların eşlerinin varlığından ayrılmak kadın için her zaman zordur, çünkü bu büyük bir yük olduğundan bebeğin geleceği için sorumluluk alır. Bir çocuğun hem anne hem de babaya ihtiyacı olduğunu belirten halka açık bir dogma vardır. Ancak, çok az sayıda memeli erkeğin doğumdan sonra yavrulara yakın kaldığı, doğası tarafından açıkça kanıtlandığı bir babaya biyolojik bir ihtiyaç yoktur. Boşandıktan sonra küçük bir çocuğu olan bir kadın, yalnızca yalnız yaşamayı öğrenmek (günlük yaşamda bir erkek olmadan yapmayı) değil, başkalarına bakmadan yaşamayı da önemlidir. Bir çocuk varsa, o zaman kadın artık yalnız sayılmaz. Çocuklar bir boşanmada hayatta kalmak için genellikle daha kolay yardım eder, çünkü ihtiyaçları ve onlarla yaptıkları faaliyetler nedeniyle dikkatleri dağılırken, bir kadın kayıptan iyileşmenin zor aşamalarını daha sorunsuz yaşar.

Bir kocayı istediği gibi bir kocayı unutmanın imkansız olduğunu bilmek önemlidir. Bir kadın kişisel yaşamının ve biyografisinin bir parçası olduğu için, bu insanı tüm hayatı boyunca hatırlayacaktır. Bu nedenle, kabul edildikten sonra, özellikle bir çocuk varsa, birincisiyle işbirliği için seçenekler göz önünde bulundurmaya değer. Başarısız olan eşler, bazen ebeveynlik ve iş konularında mükemmel ortaklardır.

Bir erkek nasıl kurtarılır?

Erkeklerin ruhunun özellikleri, duygu ve duygulara daha az takıntı ve kendi geleceklerine daha fazla odaklanmadır. Erkekler için en zoru, şok ve acı aşamalarıdır.

Onlar için durumdan çıkışın birinci ve ikinci aşamaları özenle, alkole uçuş, uyuşturucu ile doludur. Bunu ilk aşamada önlemek önemlidir - o zaman aşamalar daha kolay ve daha yumuşak akacaktır. Eşi hakkında düşünmeyin, boşanma girişimi olduysa işe yaramayacak. Sadece düşüncelerinizi kontrol etmeniz ve onları olumlu yönde yönlendirmeniz yeterlidir.

Boşandıktan sonra bir adam, yaşamındaki yerini özenle arar, değer sistemini abartır, başarısız aile hayatını analiz eder ve “listeler”. Erkek cinsiyeti nadiren samoedizmle nitelendirilir - doğal olarak daha agresif oldukları için öfke ve tahriş aşamaları konusunda daha isteklidirler. Karısını suçlamak daha kolaydır.

Öfke yayımlandıktan sonra bir kısmının düştüğü yeni bir aşk arayışı genellikle rahatlama getirmez. Entrika ve geçici ortaklar - intikam seçeneği, ancak bunun ruhu kolay olmayacak. Bir erkekle kişisel bir drama çalışması ve yeni bir hobi, arkadaşlarla iletişim kurma ile başa çıkacak, ancak hiçbir şekilde ortadan kalkmayacak.

Eski eşle çocuklar hakkında müzakere etmek, hayatlarına katılmak, sadece kabul ve affetme aşamasından sonra olmalıdır.

Depresyonun üstesinden nasıl gelinir?

Durgunluk ve depresyonun patolojik aşaması, kişinin kişisel özelliklerine bağlıdır. Bir ailenin varlığının son derece önemli olduğu savunmasız, çocukça, bağımlı insanlar, kendilerini toparlayıp depresif bir durumla başa çıkamadıkları takdirde psikiyatri hastanesinin hastası olabilirler. Daha güçlü bir ruhun sahipleri genellikle daha az kaybedilen bir sürenin üstesinden gelir.

Eğer depresyon sadece kaybına bir tepki olarak ortaya çıkarsa, uzmanlar psikojenik depresyon hakkında konuşurlar. İlaca ihtiyacı yok, ancak iki haftadan fazla sürmezse.Eğer durum ertelenirse, bir doktora danışmak önemlidir - akut bir durumun kronik hale geldiği bir anı kaybetme riskleri yüksektir.

Bir kişinin genellikle hiçbir şey bilmediği zihinsel anormalliklerin önkoşulları varsa, depresyon hormonal seviyelerde, beyin yapılarının lezyonlarında önemli değişikliklerle gelişebilir. Bu duruma endojen denir. Tıbbi yardıma ihtiyacı var.

Depresyon kadınlarda sıklıkla gelişir, ancak erkeklerde tedavi edilmesi daha zordur. Erkek doğası ağlamaya, duyguları ifade etmesine izin vermez. Erkekler daha kısıtlıdır, bu yüzden duygularını ve kızgınlıklarını "o kadar derinleştirirler" ki, sadece nitelikli bir psikoterapist onları çıkarabilir. Erkekler genellikle depresyonun varlığını inkar eder, kötü bir ruh hali, yorgunluk anlamına gelir. Genellikle kronik bir akıl hastalığına dönüşürler.

Yalnız depresyondan kurtulmak çoğu zaman imkansızdır - bir kadın ve bir erkek, yakın bir arkadaşının, kız arkadaşının, akrabasının desteğine ihtiyaç duyar. Kendinizi geri çekemez ve dünya ile olan iletişiminizi sınırlandıramazsınız, sessiz kalamazsınız - duygularınızı dinleyiciye “yardımcı” ya bildirmeniz önemlidir. Konuşma, hızlı bir şekilde evlat edinme aşamasına gelmeye yardımcı olacak, söz konusu korkular çok büyük değil ve konuşma ve ayrılma yoluyla kınama.

Depresyon aşamasında, hayatınızı mümkün olduğunca planlamak önemlidir: her saat programlanmalıdır. Çalışmak, okumak, köpek gezmek, çocukla ders çalışmak, dükkana gitmek - her şeyi en küçük detayına kadar planlaman gerekiyor. Ne kadar pişmanlık duyuyorsanız ve daha uzun süre yatakta kalsanız, ağladığınızda ve bir noktaya baktığınızda, zaman içinde kendinizi yükseltmeniz, yıkamanız, işe hazırlanmanız gerekir.

Ne olursa olsun, planını ihlal etme. Bu, her şeyin net ve öngörülebilir birkaç adım ileride olduğu bir alan oluşturmak için önemlidir. Bu tam olarak depresif bozukluğu olan bir kişinin eksik olduğu şeydir.

Bir kişi ne kadar fazla vakti olursa, olumsuz düşünceler için o kadar az zaman kalır. Kendinizi hiç bir şey yapmaya zorlayamıyorsanız ve bu durum iki haftadan fazla sürdüyse, yeterli tedaviyi yazmak için bir psikoterapist veya psikiyatr ile irtibata geçmelisiniz.

Depresyonun üstesinden gelmek için, kişinin kendini takdir etmeyi, sevmeyi ve saygı duymayı öğrenmesi önemlidir. Her şeyden önce, kendine acımaktan vazgeçmelisin. Mümkünse, bir tatile çıkmanız ve denize, güneşe, dağa gitmeniz veya ziyarete gitmeniz gerekir.

Yapmamak daha iyi ne olabilir?

Bu sorunun cevabı, boşanmış eşlerin dikkat çekici bir yerde basmaları ve asmaları istenen çeşitli kurallarla formüle edilebilir.

 • Ne kadınlar ne de boşandıktan sonra erkekler dağları alkollü içeceklerle doldurmamalıdır. Geçici olarak rahatlama yanılsaması veriyorlar, ancak kişi sarhoşken ruh boşanma hakkında bilgi işlemiyor, aşamadan aşamaya ilerleme yok. Bu nedenle, alkol yalnızca alkolizm elde etmek için değil, aynı zamanda ıstırabınızı uzatmak için onları dayanılmaz kılmak için doğru yoldur. Narkotik maddeler aynı şekilde etki eder.
 • Kendinizin ve başkalarının kendinize pişman olmasına izin vermeyin. "Zavallı adam" ve "şanssız" - bu seninle ilgili değil. Kendine ya da başkasının dosyalamasına acımak, siyah ve umutsuz bir depresyona girmenin kesin yoludur.

Kişiniz hakkındaki her acınası düşünce için hemen motive edici bir fikir seçmeniz gerekir. Eylemlerin başkalarına neşe getirmesini sağlamaya çalışmalıyız. Böyle bir yaklaşım benlik saygısının yeniden kazanılmasına yardımcı olacaktır.

 • Eski ortağı azarlamayın ve onun hakkında olumsuz bilgiler yaymayın. Bu özellikle kişisel yaşamın mahrem yönleri, eski karı veya eski eşin sır saklamak istediği bazı sırlar için geçerlidir. Hakaret bir kez geçecek ve tam kabul gelecektir. Ancak itibar, ortakla ilgili hoş olmayan ifadelerden dolayı lekelenecek ve eskiyle birlikte gelecekte ortaklıklar kurmak zor olacak. Boşanma nedenlerinden bağımsız olarak her ikisine de saygı gösterin.
 • Küçük düşürülmenize gerek yok, ne pahasına olursa olsun bir ortak iade etmeye çalışmamalısınız. Boşanma sonrası çiftlerin yaklaşık% 15'i bir süre sonra tekrar birleşiyor. Ancak böyle bir şeyi ummaya değmez ve hatta daha da eski olanı takip etmemelisiniz, ona geceleri de dahil olmak üzere günde 300 mesaj gönderirsiniz.

"Ciddi bir konuşma" talep etmenize, kilo vermenize söz vermeyin, daha güzel, istediğiniz her şeyi yapın. Bir kişinin kendisi olma hakkı vardır, diğerinin de görmek istediği kişi değildir. Kendinize saygı duymaya ihtiyacım var.

Boşanma sonrası hayat

Kadınlarda, istatistiklere göre, boşanma sonrası durumdan çıkış 1-2 yıl sürmektedir. Erkekler deneyimlerle başa çıkabiliyor ve daha erken yaşamaya karar veriyor: altı ay veya biraz daha sonra. Boşanmanın sonuçları genellikle nadiren olumsuzdur. İlişki ağrılı, patolojik ise boşanma iyidir. Sadece biraz bekle, farkına var ve yaşa.

Boşandıktan sonra kişisel hayatınızı düzeltin, genellikle 2-3 yıl içinde bir süre önce mümkündür. İstatistiklere göre, 20-30 yaş arası kadınların% 75'i evliliğe ya da sivil ilişkilere, 30 ila 40 yaş arası kadınların% 52'sine ve hatta 40 yaş ve üstü kadınların% 20'sine yeniden giriyor. Erkekler daha çok rağbet görüyor - boşanmış erkeklerin% 95 kadarı yaşlarına bakılmaksızın yeni aileler yaratıyor.

Asıl mesele yalnızlıktan korkmamak, kendini suçlamak ve eski eşine hakaret etmemek. Hayatınızı düzenlemek, kolay ve olumlu düşünenler için her zaman daha kolaydır.

Psikolog ipuçları

Psikologlara, boşanma sonrası, felaket ve çöküş dönemi olarak değil, önceden erişilemeyen ve uygulanamaz olan yeni fırsatların başlangıcı olarak zaman ayırmaları tavsiye edilir. Artık tüm ufuklar açık - herhangi birini seçip hedefe doğru ilerlemeye başlayabilirsiniz.

Evlilik, bir insanın hayatının önemli bir parçasıdır. Ama sonuçta, bütün hayat arkadaşlık değildir. Hedefler, yaratıcılık ve profesyonel başarılar, seyahat ve sosyalleşme, çocuklar ve onların büyüdüğünü görme sevinci var. Birçoğu evliliksiz mutlu ve doyurucu bir hayat yaşar. Bunu anladıktan sonra, yaşamın bitmediği düşüncesiyle boşanmayı kabul etmek daha kolay olacaktır.

Yaş, stres faktörü olmamalıdır - 40 yıl sonra ve 50 yaşından sonra, boşanma, acı verici olsa da, 25 yıl sonra boşanmayla aynı yararları sağlar. Önemli olan - yaşamaktan ve kendini suçlamamaktan korkma.

Yorum yaz
Referans amaçlı sağlanan bilgiler. Kendi kendine ilaç verme. Sağlık için her zaman bir uzmana danışın.

moda

güzellik

ilişkiler