Karı koca Arasında Aile İlişkileri

Karı koca arasındaki aile ilişkilerinin psikolojisi

Karı koca arasındaki aile ilişkilerinin psikolojisi

tartışmaya katıl

 
İçerik
 1. Aile ilişkileri neye dayanıyor?
 2. Çeşitleri ve özellikleri
 3. Krizin Nedenleri
 4. Nasıl düzeltilir?
 5. hatalar
 6. Psikolog ipuçları

Aile ilişkileri, her psikologun sıklıkla çözemediği kolay bir iş değildir. Burada sadece karı koca arasında ortaya çıkan sorunların herhangi bir anında ortaya çıkan koşulları değil, aynı zamanda ilişkilerinin tüm tarihini analiz etmek gerekir. Ve büyük olasılıkla karşılıklı sevgi zamanından başlamanız gerekir. Kökler en sık oradan büyür. Bir ailenin ortaya çıkışının ilk evrelerinde yanlış ilişki kurmaya başladılar - ve şimdi faydalarından yararlanıyorlar.

Aile ilişkileri neye dayanıyor?

Sağlıklı bir insan ilişkisinin temeli güven, dürüstlük, karşılıklı saygıdır. Bu nitelikler veya yoklukları ailede özellikle canlıdır - onlarsız uzun sürmez. Tabii ki, gençler sevgiyle birleşiyor. Aşkları bencil ve koşulsuz ise, o zaman aileyi bir arada tutan ve yargılanmalarına yardımcı olan ana etken olacaktır.

Çeşitleri ve özellikleri

Aile ilişkileri psikolojisi, aşağıdaki ana aile ilişkileri türlerini tanımlar:

 • ortaklık - İlişkiler eşit temellere dayandığında hala işbirliği olarak adlandırılabilirler. En iyi ve istikrarlı ilişki türü.
 • yarışma - Eşlerin iyi niyetli olmaları şartıyla ortak hedeflere ulaşmak için rekabet ettiklerinde tamamen sağlıklı bir ilişki yolu. Aksi durumda rekabete dönüşebilir.
 • yarışma - Eşlerin birbirine hükmetmesi arzusunda tezahür etti. Bu tür bir ilişkide, ortakların ortak menfaatlerle ilgili ortak bir görüşe gelmeleri zordur, aksine herkes kendilerine değer verir. Bu büyük ölçüde aile birliğini baltalamaktadır.
 • düşmanlık - Rekabetçi ilişkilerden çıkan ortakların akut yüzleşmesi. Böyle bir aile sadece zorlayıcı dış nedenlerden dolayı korunur, içten, hiçbir şey onu bir araya getirmez, ilişki kopmak üzeredir.

Kişilerarası ilişkilerin klasik tiplerine ek olarak, ailede kıskançlık, sessizlik ve uyum oyununa dayanan ilişkiler de vardır. Sessizlik, tüm memnuniyetsizliklerin sadece ilişkileri sürdürmek uğruna özenle susturulmasıdır. Bir sözleşmede ailelerin var olduğu durumlar vardır.

Cihaza dayalı ilişkiler farklı olabilir. Eşlerden biri koruma isteyebilir veya kurtarıcı, mağdur veya cellat rolünü oynayabilir. Ve ayrıca bu tür ilişkilerde oldukça sık olarak, koca karısına bir hizmetçi ya da temizlikçi olarak davranır.

Sözleşme altındaki ilişkide, her şeyden önce maddi veya manevi hesaplama hükümleri verilir. Bu evlilikler sözlü veya yazılı bir sözleşmeye dayanır.

Krizin Nedenleri

Aile krizleri en çok aşağıdaki nedenlerden kaynaklanmaktadır.

 • Bir veya iki taraftaki haksız beklentiler (genellikle maddi plan, bazen manevi). Böyle bir ailede, eşlerden birinin aileye sağlama yükümlülüğü hakkında tek taraflı bir görüşü vardır. Kendi yarısının onları maddi olarak daha zengin hale getireceğini düşünüyor: bir şeyler, barınma, seyahat kabiliyeti ve benzeri şeyler sağlayacaklar.
 • Temizlik konusundaki görüşlerin çelişkisi. Örneğin, bir adam ebeveyn ailesinde olduğu gibi eşinin ona mutfakta hizmet etmesini ve bağımsız olduğunu düşünerek kendisini kendine bakması için terk etmesini bekler.
 • Ebeveynlik üzerine görüşlerin karşısında. Örneğin, bir kız ailesinde ebeveynler çocukla birlikte yürümeye karar verdi ve kocası bunun bir annenin bakımı olduğunu düşünüyor. Bu, çiftlerde karışıklığa neden olabilir.
 • Rutin, aile geleneklerinin eksikliği. Bir eşin ailesinde, belli tatilleri kutlamanın, onları özel bir şekilde tutmanın geleneksel olduğu ve ikinci yarı için bu geleneklerin kabul edilemez olduğu anlaşılıyor. Örneğin: bir eş, gürültülü bir şirkette arkadaşlarıyla bir restoranda tatillerini kutlamak için kullanılır ve karısı sessiz bir aile ortamında kutlamayı sever. Şüphesiz ki, ilişkilerin kötüye gitmesinden dolayı, faktörler tekdüze ve iç sorunlardır.
 • Krizin nedeni, eşlerin duygularının soğuduğu gerçeğiyle de açıklanabilir. Bu, ilişkiler dış etkenlere dayanarak yapıldığında iyi olabilir: güzel görünüm, malzeme güvenliği. Eğer ilişkilerde bir manevi destek başlangıçta zayıfsa (ortak çıkarlar, hobiler, dünya görüşleri yoktur), ilk parlak duygular soğuduğunda ilişkide bir boşluk ortaya çıkar.
 • Ailede psikolojik iklim Eşlerin duygusal özelliklerine, mizaçtaki farklılıklarına bağlıdır. Bir eşin büyüklüğü ve dengesi varsa ve diğeri herhangi bir önemsemeye şiddetle tepki verirse, ilki, ikincisinin duygusal değişimlerinden çabucak yorulabilir.
 • Bazen ilişkilerde anlaşmazlık ailede bir çocuğun doğumundan sonra olur. Eşler arasındaki soğuk ilişki, genç annenin tamamen bebeğe bakmaya ve kocasına daha az dikkat etmeye kararlı olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Ya da koca, çocuğun sorumluluğunu tamamen karısına kaydırır, bu yüzden kendisi ya da kocası için vakti yoktur.

Aile ilişkilerinde krizlerin teşhisi, belirli bir ailede iletişim şekli ile ilişkili yıkıcı tutumların belirlenmesi ve ailenin maddi desteğinin yanı sıra, ailenin boş zamanlarının yanı sıra, ailenin sorumluluğunun yanı sıra, çocuk bakımı ve yetiştirme yöntemleri ile birbirlerinin duygularına dikkat etmeyi amaçlar. Ve aile teşhisinde en önemli anlardan biri de partnerlerin birbirlerini kabul edebilmeleridir.

Nasıl düzeltilir?

Aşağıdaki eylemler aile üyeleri arasındaki rahatsız edici ortamın geri kazanılmasına yardımcı olacaktır.

 • Öncelikle evlilik konusundaki tutumunuzu yeniden düşünmeniz gerekir: Eğer ticari ise veya sözleşmenizdeki evlilik ise, eşinizden derin hisler ve bağlılıklar beklememelisiniz. Sözleşmenizi, ortak mal için değiştirmeye çalışın.
 • Açıklığa kavuşturmak: Kime ev işlerinin ana kısmını kime bıraktığınızı, maddi destekten kimin sorumlu olduğunu. Eşlerin birbirlerini daha iyi anlayabilmesi için, rollerin dağıtılması, hangi alandaki, sosyal, sosyal sorumluluk alanından kimin sorumlu olduğuna karar verilmesi gerekir.
 • Ruh eşinin sevdiği şeyi yapmasına izin ver, tutku. Onu bazen yalnız kalma fırsatından mahrum etmeyin - bu normal bir istekdir. Ve ayrıca kendinize izin verin ve bazen emekli olun.
 • Eşinizi dinlemeyi, önemli bir şey hakkında konuşmasını ya da kaynayan bir şey söylemesini sağlayın. Samimi iletişim, aranızdaki yanlış anlama buzunu eritmeye yardımcı olacaktır.
 • Bazen kendinizi bir koca veya eşin ayakkabısına koyun - bu onu daha iyi anlamanıza ve duygularını kabul etmenize yardımcı olur.
 • İhtiyaçlarını hatırla. Sağlıklı çıkarlarını eşlerin lehine bastırmayın. Memnuniyetsizlik, depresyona veya tahrişe neden olabilir.
 • Ortak bir tatil planlayın, bir aile geleneği başlatın. Bu, sadece karı koca arasında değil, ebeveynler ve çocuklar arasında da uyumlu bir ilişki sürdürülmesine yardımcı olacaktır.

Bir koca karısına nasıl davranmalı?

Bir koca her zaman onun önünde bir kadın olduğunu hatırlamalıdır. Ve onunla aynı düzeyde çalışıyor olmasına veya hatta bir tür erkek görevi yerine getirmesine rağmen, ruhunda kırılgan ve savunmasız kalıyor ve erkeğin görevi kırılganlığını korumak. “Çok derin” olabilir ve kendi kadınlığını hissetmekten vazgeçebilir, ancak evlilik mutluluğu uğruna çaba harcamaya değer.

 • Ona sık sık sevgi dolu sözler söyle, içten, gerçek olmalarına izin ver.Sadece hassas duygularınızı oldukları gibi tutmayın. Kendinizi israf etmekten korkmayın. Sevgi neşe özelliğine sahiptir - bir sıcaklık ışıltısı verdi, ve karşılığında bir sevgi alevi. Yani, kadınlar çok incedir, bu duyguların tezahürünü hissederler ve onlara daima canlı tepki verirler.
 • Eşinizin bir kadın olması nedeniyle aynı sebeple, görevlerinize kendiniz de katılmayı teklif edin. Çocuğunuzla ev işleri yönetirken, işyerinde yiyecek satın alırken, kahvaltı hazırlarken, masa temizliği yaparken veya ailenizin yaşam tarzına bağlı olarak başka bir şey yaparken çocuğunuzla yürüyebilirsiniz.
 • Ruh eşinizin ruh halini dinleyin: belki yalnız kalmak istiyor ya da tam tersine birlikte fazla zamanınız yok.
 • Kendini daha sık eşine sok. Duruma dışarıdan bakıldığında, durumundan bakmadığı da iyi bir şekilde düşünülebilir ve görülebilir.

Bir kadın nasıl değiştirilir?

Modern dünyada, bir kadının erkek rollerini üstlenmesi alışılmadık bir durum değildir: örgütü yönetir, evini yönetir, kocasını denetler. Birçok erkek görevini sürdürmeye ya da almaya çalışır ve çatışmalar bu temelde ortaya çıkar.

Bu nedenle aile ilişkilerinde uyumu korumak için, bir kadının ihtiyaç duyduğu ilk şey rolünü erkeklerden kadınlara değiştirmektir.

 • Eşinizin size başka yollarla değil, size vermesine izin verin.
 • Hanehalkına olan tutumunuzu tekrar gözden geçirin - evdeki temizlik ve konfor, kadının ayrıcalığıdır ve onarım ve yeniden düzenleme, erkek gücü gerektirir.
 • Doğum izninizde bile kendinize iyi bakın. Erkekler güzellikten ilham alıyor.

Genel olarak, kadınlar eşlerine daha fazla güvenmeyi öğrenmelidir. Çocukların yetiştirilmesinde yer almasına izin verin. Eğer aklı başında bir kişi ise ondan şüphe etmeyin - başa çıkacaktır, çünkü kendinizi ona emanet ettiniz.

Aile hayatı ve boş zaman meseleleriyle ilgilenmesine izin verin. Her ne kadar yanlış yaparsa sana görünse bile. Ne de olsa, bir erkek için aile, tıpkı sizin gibi, tezahür ettirmek, yeni bir şey yaratmak, sizden faydalı bir şey getirmek istediğiniz bir yerdir.

Arkadaşınızın ruh halini anlamayı öğrenin ve bazen balık avına geçme arzusuna müdahale etmeyin. Kendinizi sağlıklı ilgi alanlarınızı ve hobilerinizi inkar etmeyin.

Aile daha sonra iki yarıdan oluşur, böylelikle her bir ortak kendi yararını ve farkına varılmasını hisseder.

hatalar

Yaygın bir aile yanılgısı, eşi veya koşullara karşı sorumluluğu değiştiriyor. Eş, hatalarını kabul etmek istemez, ancak manipüle ederek yoldaşının hatalarını vurgular.

Diğer hataları düşünün.

 • Eşler arasında esneklik eksikliği. Yalnızca kendi başınıza ısrar ederseniz, bu sorunu çözmenize yardımcı olmaz, ancak yalnızca aranızdaki mesafeyi artırır.
 • Eşine, işine, çocuklarına özverili. Birisi kendini feda ettiğinde, tanınma ihtiyacından geçici olarak memnuniyet duyuyor. Ve tanıma sona erdiğinde memnuniyetsizlik gelir.
 • Sadece maddi kriterleri yönlendirin. Bu hata hem daha fazla kazanma arzusuyla hem de işle ilgili sürekli düşüncelerle kendini gösterebilir, bu da duyguların körelmesine ve aile üyelerine karşı “mekanik” bir tutuma yol açar.
 • İsteğini ortağına empoze etmek. Böyle bir hata, sadece ailede değil modern ilişkilerin belasıdır. Böyle bir tutum, eşinizin benzersizliğini silme, onu standartlarıyla eşitleme çabasıdır.
 • Yanlış rol değiştirme: erkekler pasiflik gösterir, aile hayatının maddi ve manevi bileşenlerinin sorumluluğunu reddeder ve aksine, bu sorumluluğu üstlenirler.

Önemli kararların tek taraflı benimsenmesi aynı zamanda görüşlerini tek doğru görüş olarak kabul eden ve bir ortak görüşünü göz önünde bulundurmayanların hatalı bir pozisyonudur. Muhtemelen diyalogdaki böyle bir kişinin pozisyonunun ilk sırada olması muhtemeldir (herkesten daha zekidir).

Psikolog ipuçları

Yukarıda aile ilişkilerinin nasıl geliştirileceği ve bunun için bir erkek ve kadının ne yapması gerektiği hakkında ipuçları verildi.Ancak aileyi güçlendirmek için yapılan bu çalışma, her bir aile üyesinin günlük çalışmasının sonucu olan Sağlıklı ilişkiler ile bitmez. Aile mutluluğunu korumak için çaba sarf etmeye istekli olanlar için, evde iyi ve elverişli bir atmosferin tanımı ve korunması için ipuçları vardır.

 • Olma izni. Bu küresel özellik, eş ilişkilerinin en farklı yönleriyle ilgilidir. Sevdiğine birisinin hissetmesini ve istediğini düşünmesini sağla, yapabileceğini yapmasına, bildiğini yapmasına izin ver. Ve sonra, buna cevaben, siz de olma izniniz olacak - bu ailenizde uyum yaratacak.
 • Karşılıklı saygı Bu madde öncekinin devamı. Düşüncelere, duygulara, bir eşin davranışlarına saygı gösterin - ailedeki ilişkilerin dayandığı şey ve istikrar için şartlardan biri.
 • Birbirinizi destekleyin. Biraz fizik: kırık bir bacağın olduğu bir masa dengesizleşiyor ve yana düşüyor. İlişkinin niteliği aynıdır: Taşıyan herhangi bir parçanın desteğinin yokluğunda - karı veya koca - yapı (aile) kararsız hale gelir. Eşinizi destekleyerek, sendikanızın güvenilirliğine katkıda bulunursunuz.
 • Samimiyet ve açıklık. "Benim evim benim kalem." Bu sözün anlamı, yalnızca birbirlerinin aile üyelerini korumak ve desteklemek değil, aynı zamanda sizin de açık, doğru olmaktır. Tabii ki, bu kabul edilmek için tek yönlü bir ihtiyaç değil, aynı zamanda eşinizin samimiyetini kabul etme yeteneğidir.
 • Karşılıklı ilişki geliştirme arzusu. İlişki geliştirme kendini geliştirme ile başlar. Bu nedenle, aile içinde uyum arayan eşler eşlerinin değişmesini beklemiyor, kendileriyle başlıyorlar. Daha sonra, diğer yarısı kendisinde en iyi nitelikleri oluşturma yolu boyunca ona ayak uydurmaya çalışacaktır.

Karı koca arasında doğru ilişki için bir sonraki videoya bakın.

Yorum yaz
Referans amaçlı sağlanan bilgiler. Kendi kendine ilaç verme. Sağlık için her zaman bir uzmana danışın.

moda

güzellik

ilişkiler