suç

Ebeveynlere kızgınlıktan nasıl kurtulurum?

Ebeveynlere kızgınlıktan nasıl kurtulurum?

tartışmaya katıl

 
İçerik
 1. Neden ebeveynleri tarafından rahatsız ediliyor?
 2. Çocuk şikayetlerinin niteliği
 3. Daha fazla yaşam üzerindeki etkisi
 4. Ebeveynleri nasıl affedersiniz?

Şikayet, herhangi bir kişinin hayatını büyük ölçüde zehirleyebilir. Bazen suç hızla aşılabilir. Ancak bazı durumlarda bu duygu, yıllarca bir kişinin aklında yaşayabilir. Yetişkin çocukların ebeveynlerine kızgınlığı tam olarak bu tür durumlarla ilgilidir. Genellikle gizli, bilinçsiz, bu yüzden ondan kurtulmak daha da zor.

Neden ebeveynleri tarafından rahatsız ediliyor?

Hakaret gibi ağır bir duygunun ortaya çıkması, kişinin görüşüne göre, haksızlık veya kendisine karşı yapılan bir eylemle haksız yere bağlıdır. Başkalarının olumsuz eylemlerini (aldatma, mantıksız kınamalar, görmezden gelme, kötü şakalar, hakaretler) tecrübe edince, kişi kendini küçük düşürülmüş, aşağılanmış hisseder. En sık suç, intikam arzusu ile birliktedir. Olgunlaşmış bir çocuk ciddi bir şekilde ve uzun bir süre anne veya baba tarafından rahatsız edildiğinde, bu aynı zamanda kendisini ağır şekilde yaralar. Sonuçta, doğumdan itibaren, ebeveynler herkes için en yakın olanlardır. Ve bu tür yerli halk için, ruhta negatif biriken varlıklardır.

Anneye ve babama karşı olan eski kızgınlık, sürekli stres birikmesi nedeniyle, bir kişinin psikosomatisinin acı çekmeye başlayacağı gerçeğine yol açabilir. Ve bu sağlık ve refah ile ilgili çeşitli problemler şeklinde ifade edilir. Bu nedenle, olumsuz duygularla başa çıkmak ve rahatsız edici ve acı veren durumları sonsuza dek salıvermek için bu tür sorular çalışılmalıdır.

Çocuk şikayetlerinin niteliği

Çocukların ebeveynlerine yönelik suçlarının doğasını daha ayrıntılı olarak ele alalım.

 • Genelde, otoriter eğitim türü ile ilgili öfke. Çocuk sık sık cezalandırıldı, oyuncaktan mahrum bırakıldı ve akranlarıyla oynama yeteneği vardı. Bu durumda çocuk-ebeveyn ilişkileri neredeyse her zaman çok gergin ve gergindir. Böylesine katı ailelerde, çocuklar çoğu zaman hata ve yanlış adım atmadıkları için bile suçlanıyorlar. Ahlaki küçük düşürmeye gelir. Annem kızını uygunsuz olduğu için sürekli eleştirir. İfade üzerinde durmaz, defalarca saçlarını veya gardırop ayrıntılarını azarlar. Baba, oğlunda kendi standartlarına göre yeterince cesaret görmüyor, bu yüzden aşağılayıcı.
 • Annenin ve babanın duygusal uzaklığı. Bu çoğu zaman geç çocuklu ailelerde olur. Zorluk çağındaki ebeveynler, çoğu insanın mahkum ettiği kültür, çocuk, gençlik kültürüne dalarlar. Sonuç olarak, çocuğun çıkarları eleştirilir. Seçim ve yaratıcılık özgürlüğü sınırlı. Bir çocuk, ebeveynlerin seçtikleri uzmanlıktan öğrenmeye zorlandıkları bir noktaya ithaf edilebilir, kendisi için ilginç olanı değil.
 • Ailede şiddet ve istismar, ruh üzerinde derin bir iz bırakmaktadır. Burada sadece hakaretten değil, aynı zamanda derin psikolojik travmadan da bahsetmek uygundur. Bunu affetmek her şeyden uzak.
 • Çeşitli nedenlerden dolayı işlevsiz, aileler gergin ve kararsız bir ortam hüküm sürüyor. Alkolizm, ebeveynlerden birinin veya her ikisinin uyuşturucu bağımlılığı meydana gelirse, çocuğun hayatı tamamen dayanılmaz hale gelir. Neredeyse nişanlı değiller, annem ve babamın bir çok problemleri var, çoğu zaman evde değiller. Çocuk için önemli olayları kolayca kaçırabilirler: okul performansı, son çağrı, yarışma, ödül sunumu.
 • Zarar, bir çocuğu diğerinin lehine ihmal edebilir. Ebeveynlerin, iyiliklerini kardeşlerine veya kız kardeşlerine gizlemedikleri, açık bir şekilde iltifat, dikkat, hediye ve destekle banyo yaptıkları anlaşılıyor. Diğerine ise, yalnızca hak edilmeyen, yalnızca suçlama ve açıklamalar alınır. Ve olmasına rağmen.Annelerin ve babaların zihinsel bozuklukları, büyük ölçüde, çocukluk çağında ebeveyn sevgisi almayanlarda yaşla ilgili sorunlar devam etmektedir.
 • Çok sık olarak, çocukluk, ergenlik veya gençliğin belirli bir olayına güçlü bir kızgınlık hissi bağlanabilir. Çocuğa göre, ebeveynlerin haksız yere hareket ettikleri durum, bellekte kalıcı olarak “yer”.
 • Kişilerarası ebeveyn ilişkilerini çocuklara aktarmak, kendileriyle haksız ilişkilere neden olur. Bir anne her zaman kocasından mutsuzdur ve babasını anımsatan bir oğlu bilmeden küçük düşürebilir. Aileden ayrılan adama yapılan kızgınlık çoğu kez bekar bir annenin çocuğuna aktarılır. Bu durumda çocuk genellikle mantıksız edepsizlik, dırdır ve rahatsız edici ifadelere maruz kalmaya zorlanır.

Daha fazla yaşam üzerindeki etkisi

Çocuklara kızgınlık, insan faaliyetinin birçok alanını olumsuz etkileyebilir. Olumsuz düşünceler ve hatıralar sinir sistemini boşaltır. İşlevsel olmayan bir ailede yaşama deneyimi evliliğe ve çocuklarına karşı erişkinlik yaşantısı konusundaki tutuma kuvvetle bastırılmıştır.

Kesin olarak modern psikoloji, insan sosyalleşmesi ve bunun ebeveynlerle ilişkisi arasında bir paraleldir.

Özellikle, anne ve babayla ilgili eski bir şikayet kesinlikle aşağıdaki alanlardan birini veya birkaçını etkileyecektir:

 • psiko-duygusal durum;
 • fiziksel sağlık;
 • eş veya eş ile ilişki;
 • öz saygı düzeyi;
 • toplumda kişilerarası ilişkiler;
 • kendi çocuklarınızla ilişki.

Ebeveynleri nasıl affedersiniz?

Samimi affetme, ruhu özgürleştirici bir eylemdir. Ağır olumsuz düşüncelerin baskısı düşüyor, intikam planları sonsuza dek unutuluyor. Yetişkin çocuklar için birikmiş duygularla baş etmek çok önemlidir. Böylelikle hayatınızı düzeltecek ve en değerli insanlara gönül rahatlığı bulmalarında yardımcı olacaksınız. Çocukluktan itibaren zor durumlardan kurtulmak o kadar kolay değil. Başlangıç ​​için, bunu yapmaya kararlı bir niyetiniz olması önemlidir. İkinci adım, size zarar veren anları çözmek. Bir ilişkiniz varsa bunu ailenizle yapabilirsiniz.

Ayrıca, bir psikoterapist veya aile psikoloğu danışmanı, bu tür çalışmalarda mükemmel ve yetkin bir yardımcıdır.

Çocuk suçlarından ve ebeveynlerle ilgili deneyimlerden kurtulma amaçlı resepsiyonlar

 • Annen ve baban yerine kendini hayal etmeye çalış. Durumu ve durumu kendi bakış açısından anlayın. Yaşlarını, finansal durumlarını ve o sırada meydana gelen diğer olayları düşünün. Muhtemelen, kırıldığınız zamanın diğer detayları hafızanızda ortaya çıkacaktır. Belki de annen işte çok yorgundu ve aile güvenilmez bir durumdaydı. Ya da aileden birisinin ağır kaybı oldu. Kendinize nasıl hissettiğimi sorun, aynı hatayı yapmazsam ne yapardım? Kafanızdaki durum boyunca ilerleyin, daha olumlu sonuçlar elde edin. O zaman gerçekten yapılabilir mi?
 • Olumsuz anılar üzerinde durmayın. Çocukluğunuz geçti ve bu değişmedi. Bunun yerine, mutlu anlara daha sık geri dönün. Artık yetişkin ve bağımsız bir insansınız, sorunları ile ciddi şekilde çalışmaya hazırsınız.
 • Gönüllü olarak ve bilinçli bir şekilde kendinizi bir “alkolik çocuğu” veya “sevilmemiş bir oğul” olmakla suçlamamalısınız. Böylece manevi ve sosyal gelişiminize büyük bir puan verirsiniz. Ebeveynleriniz yaşamda zayıf yanlar ve ciddi sıkıntılar yaşasalar bile, ne olursa olsun sizden vazgeçmediler ve sizi büyüttüler. Güçlü ve güçlü yanlarını hatırla.
 • Kabul etmek istemedikleri hatalar hakkında ailenizle konuşmaya çalışın. Ne de olsa, yıllar boyunca daha akıllı hale geldiler ve geçmişe farklı bakabiliyorlar. Önceden tahrişe veya reddetmeye neden olan konular, birkaç yıl sonra tekrar yükseltmek mümkündür. Genelde, yalnızca birinin annesinin veya babasının yanlış olduğunu kabul etmek, affetme sürecine çok yardımcı olur. Geçmişte durum aciliyetini kaybeder ve yavaş yavaş unutulur.
 • Büyük ebeveynlerin hala herhangi bir eylemde haksızlık gerçeğini tanımadığı gerçeğine hazırlıklı olun. Dolayısıyla, dünya görüşlerinde bu durumların değerlendirilmesi sizinkinden biraz farklıdır. Köklü görüşlerin kökten değişmesi neredeyse imkansızdır. Sadece ailenizin hata yapmamaya çalışın ve bu durumda onları olduğu gibi kabul edin.
 • Hakim rolünü üstlenmeyin. Bununla birlikte, ebeveynlerimizin yaş ve yaşam deneyimlerini asla sollamayacağız. Dolayısıyla, onlardan zorla yaptıkları işlerden pişmanlık duymalarını ve işkence yapmalarını isteme hakkı yoktur.
 • Eğer anne ve babanın yetişme biçiminizdeki hatalarını açıkça görüyorsanız, o zaman şanslısınız demektir. Ne de olsa, ailenizdeki çocukları ve torunları tekrar etmemek için büyük bir şansınız var. Ve ailenizin haksız veya hakaret edici eylemlerinin nedeni sadece temel deneyimsizlik ve kısa görüşlülük olabilir.
 • Zihinsel olarak kendinizi çocuklukta pişman olmaya çalışın. Annen tarafından kırıldığın durumları hatırla ve hatayı hemen fark ettiğini ve senden özür dilediğini hayal et. Annemin bunu yapmak istemiş olabilir, ama gururu üzerine basamamış veya o zaman çok fazla sarılmış olabilir.
 • Küskünlüğün için yas tut ve hatta ağla. Koşullar haksızdı ve düzeltilemedi. Hüzününüzü atın ve kendinize söz verin, gözyaşlarıyla hatıralarınızı hakaretten arındıracak.
 • Ebeveyn sevgisinin dili her zaman net ve anlaşılır değildir. Bu suçlamaların ve yorumların ardında samimi endişe gizlenebilir. Ani bozulmalar ve skandallar, güçlü bir duygusal deneyimin ve sizi doğru yola sokma girişimlerinin bir sonucu olabilir. Banlar, sizi aileniz için çok önemli görünen tehlikelerden korumak için tasarlanmıştır.
Yorum yaz
Referans amaçlı sağlanan bilgiler. Kendi kendine ilaç verme. Sağlık için her zaman bir uzmana danışın.

moda

güzellik

ilişkiler